Kahramanmaraş'ta kurban pazarında 'sahte para' alarmı!

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği ekipleri, hayvan satıcılarını ve vatandaşları sahte para konusunda uyardı.

Kahramanmaraş'ta kurban pazarında 'sahte para' alarmı!

Bölgenin tek canlı hayvan satış yeri olan Hayvan Borsası, Kurban Bayramı öncesinde en hareketli günlerini yaşıyor. Kurbanlık alışverişlerinde sahte para ile dolandırıcılık olaylarının artacağını değerlendiren İlçe Emniyet Müdürlüğü de sahte para konusunda önlemlerini artırdı. Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, Hayvan Borsası’na giderek vatandaşlara sahte paranın nasıl anlaşılacağını gösterdi. Türk Lirası’nın özelliklerin yer aldığı broşürler de dağıtan ekipler, gerçek parayı sahtesinden ayıran özellikleri anlattı.
Ekipler, vatandaşlara şu tavsiyelerde bulundu:
“Maalesef her yıl insanlarımızı aldatmak amacıyla sahte parayla hayvan alımı veya sahte para bozdurma gibi birtakım taktiklerle art niyetli insanlar ortaya çıkıyor. Satıcılar, sahte paraya karşı çok dikkatli olmalı. Sahte para kalemleri ile şüpheli gördüğünüz paraları çizerek sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Dolandırıcılar, sahte parayı piyasaya sürmek için pazara gelip, nakit olarak alışveriş yapabilir. Sahte parayı gerçeğinden ayıran birçok özellik bulunuyor. Kurban alışverişinde sizlere verilen paraları mutlaka kontrol edin. Özellikle toplu para alımında paralar yavaş yavaş, tek tek kontrol edilerek sayılmalı. Destenin arasına sahte para yerleştirilmiş olabilir. Köyden gelen insanlarımızı veya tüccarlarımızı dolandırabiliyorlar. Vatandaşlarımızın kalpazanlara karşı çok dikkatli olmasını istiyoruz. Ayrıca tırnakçılık diye tabir edilen yönteme de başvuranlar olabilir. Tırnakçılık da dolandırıcıların çok kullandığı bir yöntem. Vatandaşlarımızdan tedbiri elden bırakmadan azami dikkat göstermelerini istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.