Kahramanmaraş'ta koronavirüs testi nerede hangi hastanede yapılıyor?

Kahramanmaraş'ta tedirgin olan vatandaşlar da koronavirüs testi hangi hastanede nerede yapılıyor sorusunun cevabını aramaya başladılar. 'Acaba koroanvirüs bulaştı mı' diye düşünen vatandaşlar hemen test yaptırmak istiyor. Koronavirüs testi Kahramanmaraş'ta hangi hastanede yapılır? Kahramanmaraş'ta koronavirüs testi yapılan 2 hastane bulunuyor. Peki koronavirüs testi ücretli mi? Devlet hastanelerinde yapılan koronavirüs testi tamamen ücretsiz.

Kahramanmaraş'ta koronavirüs testi nerede hangi hastanede yapılıyor?

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bütün büyükşehirlerde koronavirüs testlerini yapılacağını açıklamıştı. kahramanmaraşlı vatandaşlar Bakan Koca’nın bu açıklamasının ardından ''Kahramanmaraş'ta hangi hastanelerde koronavirüs testi yapılıyor?'' sorunu araştırmaya başladı.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı hem ekonomik hem de sosyal anlamda çökertmenin eşiğine getirdi. İnsanlar büyük korku içinde. ''Acaba koronavirüs mü bulaştı'' diye düşünen insanlar hemen test yaptırmak istiyor. Peki Kahramanmaraş'ta koronavirüs testi hangi hastanede yapılıyor? Kahramanmaraş'ta devlet hastanelerinden bazıları koronavirüs testi yapıyor. Koronavirüs testi nerede yapılır? Kahramanmaraş'ta şimdiye kadar açıklanan 2 hastanede koronavirüs testi yapılıyor. Peki koronavirüs testi ücretli mi? Hayır, koroanvirüs testleri Kahramanmaraş devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılıyor. Ancak bazı özel kliniklerde yapılan koronavirüs testinin faturası bin liradan fazla olabiliyor. 

Koronavirüs salgını ülkemizde de kendini göstermeye başladı. Tedirgin olan vatandaşlar da kahramanmaraş'ta koronavirüs testi hangi hastanede nerede yapılır sorusunun cevabını aramaya başladılar. Koronavirüs testi Kahramanmaraş'ta hangi hastanede yapılır? Kahramanmaraş'ta koronavirüs testi yapılan 2 hastane bulunuyor. Peki koronavirüs testi ücretli mi? Devlet hastanelerinde yapılan koronavirüs testi tamamen ücretsiz. Ancak özel kliniklerde fahiş fiyata koronavirüs testi yapanlar da var. 

KAHRAMANMARAŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bütün büyükşehirlerde koronavirüs testlerini yapılacağını açıklamıştı. Bakan Koca’nın bu açıklamasının ardından Kahramanmaraş'ta 2 laboratuvar çalışmalarına başladı.

Sağlık Bakanlığınca, "Covid-19 Tanı Laboratuvarı" olarak yetkilendirilen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında, PCR yöntemi ile Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen kitler ile Koronavirüs kaynaklı enfeksiyonların tanısına yönelik testler çalışılmaya başlandı. Ayrıca Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde de bu testlerin yapılması için Sağlık Bakanlığından gerekli izinler alınmış olup laboratuvarın kurulum çalışmaları hızla devam etmektedir.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ ''İl Sağlık Müdürlüğü olarak Koronavirüs testlerinin Kahramanmaraş’ta yapılması için Sağlık Bakanlığımıza başvuruda bulunduk. Bakanlığımızca geçtiğimiz günlerde verilen onayın ardından İl Sağlık Müdürlüğümüzün destekleri ve Üniversitemizin işbirliği ile Üniversite hastanemizde gerekli altyapı hızlıca oluşturularak konusunda uzman öğretim görevlilerimiz ve teknik personelimiz tarafından ilimizdeki olası veya şüpheli hastalarımıza koronavirüs testi yapılmaya başlandı. Kahramanmaraş olarak biz de burada artık test merkezi konumuna geldik. Üniversitemiz hastalıkla ilgili bütün testleri yapabilir konuma geldi. Bu merkez sayesinde Türkiye’de belirli merkezlerde olduğu gibi biz de burada gerekli testleri yapabilir durumdayız'' dedi.

NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİNE İKİNCİ TEST LABORATUVARI

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki laboratuvarda bugün itibariyle günlük 100’e yakın hastaya koronavirüs testinin yapıldığını ve bu sayıyı her gün daha da artırmak istediklerini belirten Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ, daha önce Sağlık Bakanlığından gerekli izinleri alınan Necip Fazıl Şehir Hastanesi Mikrobiyoloji (PCR) Laboratuvarı için gerekli teknik hazırlıkların İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yapıldığını ve mümkün olan en kısa süre içerisinde bu test laboratuvarının da devreye alınarak Kahramanmaraş’ta 2 merkez üzerinden Koronavirüs testlerinin yapılacağını ve bu sayede daha çok olası hastaya test yapılarak hastalığın yayılmasının önüne geçmek istediklerini dile getirdi.

Kahramanmaraş’ta hizmet vermeye başlayan KSÜ Mikrobiyoloji (PCR) Laboratuvarı ve çok kısa bir zaman sonra hizmete açılacak Necip Fazıl Şehir Hastanesi PCR laboratuvarları sayesinde Kahramanmaraş’ta tespit edilen olası Koronavirüs vakalarının testlerinin başka illere gönderilmesinin önüne geçildiğini, olası zaman kayıplarının asgari düzeye indirildiğini ve en kısa sürede testlerin çalışılarak sonuçlarının ilgili hekimlerle paylaşıldığını belirten İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ artık Koronavirüsle mücadelede Kahramanmaraş olarak daha güçlü olduklarını dile getirdi.

İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ açıklamasının sonunda şunları kaydetti: ''Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs hastalığının teşhis edilmesine yönelik ilimizde hem Üniversite Hastanemiz hem de Necip Fazıl Şehir Hastanemiz bünyesindeki PCR Tanı Laboratuvarlarının kurulmasında destek olan Sayın Sağlık Bakanımıza, Bakanlığımız Yetkililerine, Sayın Valimize, şehrimizin değerli temsilcilerine, Üniversitemiz Yönetimine, bu süreçte maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen AKEDAŞ A.Ş.’nin değerli yönetim kurulu üyelerine ve tüm emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.''

KORONAVİRÜS TESTİ KİMLERE TEST YAPILACAK?

Koronavirüs testi kimlere yapılır sorusuna Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan açıklama geldi. Kara, (24 Mart) yaptığı bir açıklamada coronavirus testiyle ilgili, ''Önce riskli ülkelerden, ardından tüm yurt dışından gelenlere test yapılması için karar alındı. Yeni aşamada ateşiniz, öksürüğünüz ve nefes darlığınız var ve burnunuz akmıyorsa sizde virüs olabilir. Bu kategorideki herkese test yapılacak'' dedi.

KORONAVİRÜS TESTİ ÜCRETLİ Mİ ÜCRETSİZ Mİ?

Koronavirüs testi hangi hastanede yapılır sorusu tüm vatandaşlar tarafından sıkça soruluyor. Vatandaşlar da günden güne vaka sayısının yükselmesi nedeniyle hangi hastanelerin ‘corona/pandemi hastanesi' olduğunu merak etmeye başladı. İşte corona testi yapan ve pandemik hizmet veren hastanelerin listesi:

İSTANBUL'DA KORONAVİRÜS TESTİ HANGİ HASTANEDE NEREDE YAPILIR?

Kahramanmaraş'ta 2 hsatanede ücretsiz koronavirüs testi yapılabiliyor. Bu hastaneler ise şunlar;

-Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi
-Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi

KORONAVİRÜS TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Koronavirüs tesi nasıl yapılır diye merak edenler için; Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir test ile teşhis konulur. Bu test sayesinde virüsün genetik parmak izi belirlenir. Koronovirüsü, birkaç farklı virüsün birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kolay yolla bulaşan bir hastalık değildir. Hastalığın bulaşması için birkaç virüse aynı anda maruz kalmak gerekmektedir. Corona belirtileri gösteren biri hastaneye gittiğinde burun ve boğaz örnekleri alınıyor. Örnek virüsün canlı kalmasını sağlayan bir yaşam ortamına yani “besi” ortamına alınıp labarotuvara gönderiliyor.

KAHRAMANMARAŞ'TA KORONAVİRÜS VAKALARININ SEYRİ

Kahramanmaraş'ta toplam vaka ve hayatını kaybeden kişi sayıları şu şekilde:

15 VAKA - 2 ÖLÜ

KANAL MARAŞ: SERKAN KARAASLAN

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.