Kahramanmaraş’ta ev hanımlarının salça mesaisi başladı

Kahramanmaraş’ta kış mevsimin vazgeçilmez tatları arasında yer alan acı ve tatlı biber salçalarını hazırlamak için ev hanımları yoğun mesai harcıyor.

Türk yemek kültürünün en önemli özelliklerinden biri olan salça, ev hanımlarının yemeklerini tatlandırmak için kullandığı en önemli aromaların başını çekiyor.

Kahramanmaraş’ta tarlada başlayan acı ve tatlı biberlerin yolculuğu, önce sebze pazarlarına ardından işlem yapılacağı merkeze, son olarak ise evlere uzanıyor. Eşlerinin yardımıyla pazardan kilogramı 2.50 kuruşa alınan biberler, makinelerle çekilmesiyle birlikte güneşte bekletilerek fermente ediliyor.

Salça mevsimi ile birlikte işleri artan pazar esnafı yaşanan yoğunluktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederken, kış aylarında fiyatı yükselen salça fiyatlarından etkilenmeyen vatandaşlar ise, emeklerinin karşılığını hazırladıkları birbirinden lezzetleri yemeklerle unuttuklarını söylediler. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.