Kahramanmaraş'ta barajlara 770 bin sazan bırakıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge Müdürlüğü ekipleri, Kahramanmaraş’ta ki 5 baraja 770 bin aynalı sazan balığı bıraktı. Olta ve serpme balıkçılığının gelişmesi için yapılan balık bırakma işleminin yaklaşık 15 yıldan bu yana devam ettiği bildirildi.

Kahramanmaraş'ta barajlara 770 bin sazan bırakıldı
banner150

Su bakımından dünyanın ve Türkiye’nin en önemli illerinin başında gelen Kahramanmaraş’ta 770 bin aynalı sazan barajlara bırakıldı. 800 rakımdan 3200 rakıma kadar çıkan yeşili ile Karadeniz mavisi ile Akdeniz’i andıran Kahramanmaraş, su havzası bakımından dünya ile yarışacak ölçekte. Bu denli potansiyeli bulanan Kahramanmaraş’ta DSİ 20. Bölge Müdürlüğü ekipleri barajlara balık bırakarak serpme ve olta balıkçılığının gelişmesine katkı sağlıyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven: “Kahramanmaraş Kandil, Kılavuzlu, Kartalkaya, Menzelet ve Sır Baraj göllerine toplamda 770.000 adet pullu ve aynalı sazan yavrusu bırakıldı. Bölgemizdeki su ürünleri kaynaklarının geliştirilmesi, bu kaynaklardan ekonomik olarak yararlanılması, üretimin arttırılması ve su ürünlerinin plan ve hedeflerine uygun gelişmesini sağlamak amacıyla, Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü Emrullah Karadöl ekiplerince Şanlıurfa 15. Bölge Müdürlüğü Yavru Balık Üretim merkezlerinden alınan 770 Bin adet Pullu ve Aynalı Sazan yavrusu baraj gölüne sağlıklı bir şekilde bırakılmıştır” dedi.

Seven şöyle konuştu: “Su ürünleri üretimi bakımından Kahramanmaraş’ın en önemli iç su kaynağını Menzelet ve Sır Baraj Gölü oluşturmaktadır. Devlet Su İşleri olarak depolanmış su kaynaklarını üretime kazandırmak, yöre insanına yeni iş imkanı sağlayabilmek, ekolojik dengenin sağlanması, mevcut balık türlerinin korunması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşlarımızın hayvansal protein ihtiyaçlarını su ürünlerinden karşılaması maksadıyla, her yıl düzenli olarak bölgedeki baraj göllerine yavru balıklar bırakılmakta, ayrıca bu çalışmalar sayesinde göllerdeki ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği oluşturabilecek bir ortama katkı sağlamaya gayret gösterilmektedir. Devlet Su İşleri 20. Bölge Müdürlüğü olarak ekolojik dengenin sağlanması noktasında iç suların balıklandırılması, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması maksadıyla iç sularımız balıklandırılmaktadır. Bölge Müdürlüğü olarak yapılan bu çalışmalarla, baraj göllerimizde balık kapasitesini artırarak yöremizde sportif balık avcılığının geliştirilmesini amaçlamaktayız. Her yıl yapılmakta olan bu çalışmalarla baraj göllerinin aynı türe ait balık varlığının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının sürdürülebilir üretim sektörü oluşturup baraj gölünden istifade etmesi hedeflenmektedir”

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.