Kahramanmaraş'ta 500 yıllık Tarihi Kapalı Çarşı ticaretteki canlılığını koruyor

Kahramanmaraş'ta 500 yıl önce yapılan ve yenilenen Kapalı Çarşı, mimarisi, yöresel ürünleri ve nostaljik yapısıyla her dönem ilgi görüyor.

Kahramanmaraş'ta yer alan tarihi kapalı çarşı, yaklaşık yarım asırdır canlılığını koruyarak ayakta durmaya devam ediyor. 

Kaynaklarda 1500'lü yıllarda Dulkadirli Beyi Alaüddevle tarafından inşa ettirildiği belirtilen Kapalı Çarşı, kentin en eski ticaret alanlarından biri olarak dikkati çekiyor.

7 ÇARŞIYI BİRLEŞTİRİYOR

Kentin "eski Maraş" olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Kapalı Çarşı, belli bölgelerden yapılan geçişlerle Saraçhane, Bakırcılar, Semerciler, Mazmanlar, Kuyumcular, Kazazlar ve Demirciler Çarşıları ile bütünleşiyor.

Bu çarşıların etrafında toplanmış çok sayıda atölye ve iş yeri, Türkiye'de geleneksel el sanatlarının en yoğun şekilde icra edildiği merkezlerden biri olarak öne çıkıyor.

TURİST AKINI OLUYOR

Geçmişin bütün renklerini barındıran tarihi çarşıda özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Eskiden yapılan mesleklere göre sokaklarının isimlendirildiği çarşıda 910 dükkanda gıdadan giyime, çeyiz eşyasından mutfak eşyasına kadar pek çok ürün satılıyor.

Bizlerde bu tarihi anı sizlerle tekrar yaşatmak Kanal Maraş muhabiri Ayşe Asır ve kameraman Kurtuluş Karaaslan Kapalı Çarşı'ya giderek esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 14:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gmz khr
Gmz khr - 7 ay Önce

Tüm dükkanları gezmeden kesinlikle alışveris yapmayin.fiyatlar değişken.yabanci olduğunuzu anladıkları anda fiyatlar iki katına çıkıyor

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.