Kahramanmaraş Büyükşehir'de işten çıkarılan işçi, işe iade davasını kazandı

Yıllardır Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve Hayrettin Güngör'ün başkan seçilmesiyle işten çıkarılan bazı işçiler, yaptığı itiraz sonucu Kahramanmaraş 3. İş Mahkemesi tarafından işine iade edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir'de işten çıkarılan işçi, işe iade davasını kazandı

Seçimler öncesi kimsenin işine son vermeyeceğini, herkesi kucaklayacağını iddia eden ancak koltuğa oturmasının ardından tam bir işçi kıyımı yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e yargıdan ağır bir tokat geldi. Kahramanmaraş 3. İş Mahkemesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde işten çıkarılan işçilere 'haksızlık' yapıldığına karar verdi.

Yıllardır Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve Başkan Güngör'ün göreve gelmesinden sonra ekmeğinden olan işçilerin, işe dönüş davası nihayet sonuçlandı. Büyükşehir belediyesi tarafından farklı birimlere sürgün edilerek istifa etmeye zorlanan ve "Size uygun pozisyon bulunamadı" denilerek işine son verilen bazı işçilere iftira atıldığı tescillendi. Kahramanmaraş 3. İş Mahkemesi; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin işçilere yönelik iş akitlerinin feshinin geçersizliğine ve mevcut görevindeki işine iadesine karar verdi.

İŞE ALINMAZSA TAZMİNAT KAPIDA
29 Nisan'da davanın kabulüne karar veren mahkeme, davacının yasal sürede işe başvurmasına rağmen işverenin işe başlatmaması halinde tazminatın 19 bin 506,00 TL olarak belirlenmesine hükmetti. Mahkeme, davacının işe iade için işverene süresi içinde başvurması halinde hak kazanılacak olan ve kararın kesinleşmesine kadar dolmuş bulunan en fazla 4 aylık brüt ücretin 16 bin 820,10 TL olmasına karar verdi. Ayrıca mahkeme; davacının süresince işe başlatılması durumunda varsa bu alacaktan peşin ödenen kıdem ve ihbar tazminatlarının mahsubunu da kararlaştırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2021, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
cafer
cafer - 3 hafta Önce

Bu sevimsiz ugursuz adamdan belediye başkanıda olmaz calışanıda birde tenekeçinin oglu Mehmet Ertürkmen den birşey olmaz ikisinide görevden derhal uzaklaştırın yoksa AKR çok oy kayıpeder

ede
ede - 3 hafta Önce

Hayrettin bu dava kazanan işçilerin kazandıkları hakları nanurslu ise çebinden öde

Türkcan
Türkcan - 3 hafta Önce

yasanın boşlugundan yararlanıp vur abalıya yaptı hıyri bu boşlugu işe iyade edlen işçinin kazanımlarını belediye başkanının maasından ödet keyfi uygulama olurmu bak bakalım

Hak yiyen Hayrettn göngür
Hak yiyen Hayrettn göngür - 3 hafta Önce

EY Efendi bu aldığın ahlar beduallar inan seni ayakta tutmaz garib gurbanın ekmeğiyle oynadın Allaha şükür mahkeme hakkı hukuku veriyor sende zerre kadar şeref varsa istifa edersin devletti zarara uğratmaktan başka ne yaptın bu memleketin çocuklarının ekmeğiyle oynuyorsunuz yazıklar yazılı partine davana ihanet ediyorsun yoksa intikam yemini mi ettin fetödan atılan kardeşlerinin intikamını garib guabadan mı alıyorsun Allahım seni bu aziz günde kahrı perişan eyler inşAllah Hayrettin o kadar çok Bedua alıyorsun ki İnan sonun hüsran görev süren bittiğinde bu memelekettin şerefli evlatları seni öyle uğurlayacaki sen bile inanamayacaksın insanların onuru şerefi hasiyetiyle oynamak neymiş rabbim inşAllah baba gösterir hayrettigöngür rabbim sana sarıldığın hiç bir şeyi his ettirmesin inşAllah iki cihanda da üç yılın bitti iki yılın kaldı o zaman nasıl olacak göreceksin Allah senin hakkından gelsin

Muhammed Salih
Muhammed Salih - 3 hafta Önce

O kararı veren hakimden Allah razı olsun . Bu salgın döneminde isabetli olmuş. İyikş bir nebze Adalet kalmış. Allah kimseyi bu cvicdansızların eline düşürmesin. Kendi konutta oturur , milletin sırtında okkalı maaşı alır, bütün arkadaşlarını çağırıp makam mevki sahibi eder , sonra vurun maraşlıya . Kardeşim suçumuz ne ..
Ermenileri soykırım yapmadık, ayaklandılar dedelerimiz kovmuş o kadar . Allah razı olsun dedelerimizden.
Kuzey ilçelerle aramızda bir mesafe olduğunu söylerler , İnan bizim bir suçumuz yok. Adamlara hizmet gitmeyince onlar bizden sevgilerini esirgediler. Maraş olayları dersen bizim bşr suçumuz yok , olayları organize eden aslen Göksun mu yada Afşinli mi bşr bekçi Hüseyin vardı , o organize etmiş.
Bırakın bu düşmanlığı bize . Yoksa bu işin sonu iyiye gitmez.
Bak Mustafa Poyraz bir garibanımızı işten çıkardı , adam ayaklarına verdi veriltirdi.
İnin bu şeytanın eşeğinden . Şu toplama kadroyu dağıtın . Memleket çocuklarını işbaşına getirin. Memlekette çivi çakılmıyor . Sayenizde köhne bir şehir olduk. Yeter...

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.