Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde işçiler greve doğru mu gidiyor?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan binlerce işçi, toplu iş sözleşmesinde talep ettikleri hakları almak için sandığa gidecek.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde işçiler greve doğru mu gidiyor?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işçileri istedikleri maaşı alamadığı gerekçesiyle greve gidecekleri ifade edilmişti.

Büyükşehir Belediyesi işçileri, aile geçim indirimi (AGİ), ikramiye, yemek ve yol ücreti ile birlikte çıktıktan sonra maaşlarının asgari ücretten aşağıya düşeceğini belirtmişlerdi. Geçtiğimiz haftalarda başlayan görüşmelerde Hizmet-İş Sendikası zam talebiyle görüşme masasına oturmuş ancak bir sonuç alınamamıştı.

AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde Belediye tarafından herşey dahil 3 bin 400 TL teklif edilince AK Parti'ye yakınlığı ile bilinen Hizmet-İş sendikası yasal olarak işyerinde greve gitme kararı almıştı.

Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli birimlerinde çalışan işçilerin, maaşlarında yeterli artış olmadığı gerekçesiyle Hizmet İş sendikası grev kararını yerine getireceklerini söylediler. Kahramanmaraş'a gelen Hizmet İş Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öz'ün, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'le yaptığı görüşmede bir sonuca varamadıkları öne sürülmüştü. Bugün ve yarın yapılacak görüşmede de bir sonuç alınamadığı takdirde çarşamba günü İŞ-KUR tarafından grev sandığının kurulacağı ve büyük olasılıkla greve gidileceği ifade edildi.

AFŞİN BELEDİYESİ 3 BİN 700 VERİYOR

Kanal Maraş'a konuşan bir çok işçi, ''Bugün ayın 15'i hesabımıza bu ay 3 bin 904 TL yatırıldı. Bunun 1.224 TL'si ikramiye parası, geriye kalan 2 bin 675 TL maaşları olduğunu, bunun asgari ücretten bile az bir rakam olduğunu, bu durumu AK Parti Milletvekillerine aktardıklarını, bu durumda kesinlikle greve gideceklerini, ancak Belediye içerisinde alttan alta greve gidilmemesi için kendilerinin tehdit edildiklerini, afşin belediyesinde bile ikramiyesiz temizlik işçilerinin 3 bin 700 TL aldığını, bize ise 2 bin 675 TL maaş verdiklerini bu durumun adaletsiz bir durum olduğunu ve ne kadar tehdit ederlerse etsinler hakkımızı almak için grev kararına evet diyeceklerini'' belirttiler.

SANDIĞA GİDECEK
Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bugün veya yarın sonuçsuz çıkması durumunda ulaştığımız işçilerin hemen hemen büyük çoğunluğu grev kararına evet diyerek greve gideceklerini söylediler. Anlaşma olmadığı takdirde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde bir ilk yaşanıp HİZMET İŞ Sendikası grev kararını büyük olasılıkla Perşembe günü kamuoyu ile paylaşılacağı gelen bilgiler arasında yer aldı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
cem
cem - 3 ay Önce

Şu Hayrettinden KMaraşı kurtarın bu adamda ne çap nede vizyon hiç birsey yok görevden alınırsa maraş bayram yapaçak

maraşlı
maraşlı - 3 ay Önce

Bu sendika bunca işçi 29 k ile atılırken neredeydi Maraş Hizmer iş sendika başkanı bildiğim kadarıyla emekli nasılıl çalışan işçinin hakkını arayaçak

İŞ
İŞ - 3 ay Önce

1920 YILINDA MARAŞLI YA YAPILAN ZULUM UN BİR DEGİŞİGİ 2021 YILINDA FARKLI YAPILIYOR

fatih
fatih - 3 ay Önce

Hayrettin Güngör'ün Kahramanmaraş'a vatandaşa belediye çalışanlarına olan düşmanlığını anlamak mümkün değil neyin intikamını alıyor acaba ?

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.