Kahramanmaraş 3.4'lük depremle sallandı

Kahramanmaraş, saat 14.49'da Andırın İlçesi'nde meydana gelen 3.4 büyüklüğünde depremle sallandı.

Kahramanmaraş 3.4'lük depremle sallandı
banner150

Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi'nde deprem oldu! Öğle saatlerinde çok şiddetli bir deprem meydana geldi. Yaşanan deprem çok net bir şekilde hissedilirken birçok kişi kendini sokağa attı. Kandilli Rasathanesi ve AFAD, depremin büyüklüğünü son dakika açıklaması ile duyurdu.

Kandilli tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Çiğşar Mahallesi merkezli bir deprem oldu. Andırın'ın hemen hemen her mahallesinden deprem büyük paniğe yol açtı.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ KAÇ?
Kandilli ayrıca hissedilen depremin 14.49'da 3.4 büyüklüğünde olduğunu son dakika olarak paylaştı. Deprem nedeniyle hasar oluşmadı.

DEPREMİN OLUŞ NEDENLERİ 
Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.