Balıkesir'e 'İstiklal Madalyası' verilecek!

Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa'dan sonra Balıkesir'e de İstiklal Madalyası verilmesi bekleniliyor. İstiklal Madalyasını 1924’de alan ve 1925 yılında ödüllendirilen Kahramanmaraş, İstiklal Madalyalı tek şehir olma özelliği artık tarih oldu.

Balıkesir'e 'İstiklal Madalyası' verilecek!

Milli Mücadele'nin 100'üncü yılında Balıkesir'in hak ettiği İstiklal Madalyası için kanun teklifini 24 Mayıs'ta Başkanlığına sunan Ahmet Akın, kanun teklifinin yasalaşması çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. TBMM'nin açılmasından hemen önce İçişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç'i ziyaret eden Balıkesir Milletvekili Akın, Komisyon'da görüşülmeyi bekleyen kanun teklifinin üzerinde çalışmaların başlanılması talebini iletti.

Ahmet Akın, "Balıkesir'in hak ettiği İstiklal Madalyası için milletvekili seçildiğim günden bu güne mücadelesini veriyorum. Balıkesir'in evladı olarak bu benim en önemli görevim. İstiklal Madalyası'nı tüm Balıkesirli hemşehrilerim istiyor. Çünkü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Milli Mücadelemizi büyük bir zaferle sonuçlandırıp Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda önemli bir halka olan, büyük bir emek ve katkısı olan Balıkesir, İstiklal Madalyalı şehir olmayı fazlasıyla hakkediyor" dedi.

Balıkesir'de İstiklal Madalyası ile ilgili çalışmalar hakkında bilgileri İçişleri Komisyonu Başkanı Güvenç'e anlatan Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin siyaset üstü bir tutum sergileyerek ortak bir karara imza attığını, 19-22 Eylül tarihlerinde 7 farklı ülke ve yurt içinden gelen 150'yi aşkın akademisyen ve araştırmacının sunumuyla uluslararası sempozyum gerçekleştirildiğini, sempozyumun sonuç bildirgesinde Balıkesir'in İstiklal Madalyası'nı hak ettiğine vurgu yapıldığının altını çizdi. Ahmet Akın şöyle devam etti:

"Her partiden Balıkesir milletvekili arkadaşlarım başta olmak üzere tüm siyasilerimizin, üniversitelerimizin, belediyelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının ve hemşehrilerimin tek vücut olarak bir araya gelip talep ettiği İstiklal Madalyası Balıkesir'in hakkıdır. Milli Mücadele'de ilk ve son kurşunun atıldığı Kuvayi Milliye'nin başkenti Balıkesir'i İstiklal Madalyası ile Kuvayı Milliye'nin 100'üncü yılında şereflendirmek istiyoruz."

İçişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç de siyaset üstü yapılacak çalışmanın meyvesinin alınacağını umut ettiklerini belirterek bu konuda tüm partilerin milletvekillerinin ortak hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Güvenç, "Birlikte hareket edilmesi noktasından sonra bizim yapacağımız çok da uzun bir şey yok. Hemen gereğini yapabiliriz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 12:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin
metin - 2 yıl Önce

maraşın madalyasını alın direk onlara verin. biz hak etmiyoruz artık.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.