Ali Öztunç, Yaşadığımız Zulümün Kanıtı!

Greenpeace tarafından yayınlanan hava kalitesi ölçüm raporlarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali ÖZTUNÇ “ Rapordaki değerlere göre, Afşin-Elbistan bölgesi, tüm dünyada kömürlü santrallerden kaynaklı hava kirliliği sıralamasında 5. sıraya yerleşmiş durumda. AK Parti Kahramanmaraş’ı sevmiyor dememin bir sebebi de bu” dedi

Ali Öztunç, Yaşadığımız Zulümün Kanıtı!

"Greenpeace yaşadığımız zulmün kesin kanıtlarını paylaştı. Afşin Elbistan A ve Afşin B Santrali, bölgemizi hava kirliliğinde Dünya 5. yaptı. Greenpeace’in 2019 yılında yaptığı modellemede, 1984-2019 yılları arasında termik santral yüzünden 17 Bin erken ölüm yaşandığı, planlanan 6 santral de bunun üzerine katlandığında bu sayının 32 Bin olacağı hesaplanmıştı. Bu zulme artık dur diyoruz. Kahramanmaraşlılar yaşasın, nefes alsın istiyoruz.” yorumunda bulundu.

VERİLER GİZLENİYOR
Türkiye’de hava ölçüm değerlerinin sahici olmadığını, ölçüm cihazlarının kirlilik miktarının gerçek hesaplanmasını sağlayacak konumlara konulmadığını, PM 2,5 ve PM 10 değerlerinin çoğu bölgede ölçülmediğini aktaran ÖZTUNÇ “AK Parti kendisini övmekten başka bir şey yapmıyor. Bütçe görüşmelerinde iklim değişiklikleri ile nasıl baş ettiğimize dair güzellemeler dinledik. Daha hava kirliliğini dahi ölçmeyen, gerçek verilerden bilerek uzak tutan bir iktidarın iklim kriziyle nasıl başa çıkacak. Bunu açık yüreklilikle soruyorum” dedi.

AK PARTİ YEŞİL DÜZENİ, DOLARIN, EURO’NUN DÜZENİ OLARAK GÖRÜYOR
AK Parti’nin el attığı her işin altından para ve rant çıkıyor diyen ÖZTUNÇ “Dünyada, yeşil mutabakat/yeşil düzen tartışmaları sürüyor. AK Parti’de kendince, bu konuda bir şeyler yapıyor. Bir proje alıp, İklim Değişikliği Yasası taslağı hazırlıyorlar, kimseye haber vermeden. Dertleri de şu, biz bu karbon piyasasından nasıl para kırarız. Dervişin zikri neyse fikri de odur hesabı, yeşili duyunca zihinleri dolara, euroya kayıyor. Elbistanlı erkenden ölmüş, kimin umrunda” dedi.

FİLTRE TAKMAYAN SANTRALİ YENİDEN AÇTILAR, 3. SANTRALE ONAY VERDİLER
“Greenpace’in hava ölçümleri raporundan çıkarılması gereken şudur; bu bölge bu kadar kirliliği artık kaldıramıyor. Artık, bu bölgede kömüre dur diyelim ve bölgeyi adil geçiş kapsamında dönüştürelim. Kapanan kömür sahalarını yeniden tarıma kazandıralım. Filtresi kapanmayan santrale, ölçüm süreci dahi tamamlanmadan çalışma izni verdiler, pandemi döneminde 3. Santrale onay verdiler. Ölçüm süreci tamamlanmamış santrali açmak hukuksuzluktur. Biz AK Parti Kahramanmaraş’ı sevmiyor derken bunları kastediyoruz” diyen ÖZTUNÇ “Yapılan zulümdür, günahtır. Artık buna dur demeliyiz” çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yapalaklı yavuz
Yapalaklı yavuz - 5 ay Önce

Elbistan memnun olmasa durumdan oy vermez sayın öztunç demek ki gayet memnunlar

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.