Kahramanmaraş'ta Büyükşehir Belediyesindeki taşeron ve kadrolu işçiler için Hizmet-İş Sendikasının sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde Belediyenin ücretler konusunda katı tutumu neticesinde grev için sandıkların kurulacağı belirtildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan toplam 152 kadrolu işçi, 2022 yılı itibariyle toplu iş sözleşmelerinde talep ettikleri hakları alamadıkları için sandığa gidiyor. Haftalardır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin masada bitmemesi nedeniyle 28 Mart Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi binası'nda sandık kurulup işçilerin grev oylamasına gitmek adına oy kullanacakalrı öğrenildi.

BELEDİYE ZAM VERMİYOR BİLAKİS ÜCRETLERDE İNDİRİM YAPILACAĞI İDDİASI

20 ve 25 yıl üzeri Belediyede çalışan Kadrolu İşçiler, Belediyenin toplu iş sözleşmesine yanaşmadığını belirterek WhatsApp ihbar hattına yolladıkları mesajlarda şunları yazdıkları görüldü ''2021 yılında verilen 195 TL yevmiye ücretini Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün 168 TL'ye çekmek istediğini, Devletin yüzde 38 eflasyon belirlediğini, Sendika ise yüzde 45 ücretlere zam verilmesini talep ettiğini, Hayrettin Güngör'ün ne Devletin belirlediği yüzde 38 zammı ne de sendikanın istediği zammı vermeye yanaşmadığını, bilakis geçen seneki ücret olan 195 TL olan yevmiye ücretini 168 TL'ye düşürmeye çalıştığını, bu sebeple önümüzdeki pazartesi 28 Mart 2022 tarihinde Belediyenin alt katında greve gidilip gidilmeyeceği ile ilgili oy kullanacaklarını ve grev için oy kullanacaklarını'' yazdıkları görüldü.

İşçiler sendikanın görüşmede yevmiyelerine artış istediğini bunun belediye Başkanı Hayrettin Güngör tarafından kabul edilmediğini belirttiler.

Eller yukarı yat yere! Kahramanmaraş'ta film sahnesi gibi nefes kesen takip Eller yukarı yat yere! Kahramanmaraş'ta film sahnesi gibi nefes kesen takip

Seçimlerin hem avantaj hem de dezavantaj olduğunu aktaran bazı işçiler, ''günümüzde ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu biliniyorken belediyenin böyle bir tutum içerisine girmesini anlayamıyoruz. İşçilerin alın terlerinin karşılığı dışında bir şey istemediklerini'' ifade ettiler.

YASAL SÜREÇ BİTTİ, GREV OYLAMASI YAPILACAK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde Hizmet-İş Sendikası ile işveren Büyükşehir Belediyesi arasında geçtiğimiz günlerde başlayan kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı ve grev kararı alındı. Taraflar masada anlaşamadı ve sözleşmenin yasal süreci tamamlandı.

Yasal süreç olarak 28 Mart Pazartesi günü kurulacak, sandığa işçiler greve gidip gitmeyeceklerini oylayacaklar. İşçilerin bu oylamada haklarını almak adına grev yönünde oy kullanacakları biliniyor. Sandık kurulacak ve son sözü işçiler söyleyecek.