İran medyası, Ankara ve Tahran hükümetlerinden bakanların Ankara'da iki ülke arasındaki enerji işbirliğini tartıştığını ve yeni kararlar aldığını yazdı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Avrupa'da yaşanan enerji krizi dünya çapında dikkat çekerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Türkiye'de Avrupa'ya dönük bir gaz merkezi inşa etmek istediğini açıkladı. Putin'in önerisi hala gündemdeyken İran medyası çarpıcı bir iddia ortaya attı.

İran Petrol Bakanlığı haber ajansına göre, İran ve Türkiye yeni bir sınır ötesi boru hattı inşa etmeyi görüştüler.

ANKARA’DA BİR ARAYA BULUŞTULAR

İran medyasına göre, İranlı ve Türk bakanlar, 25 yıllık gaz tedarik sözleşmesini yenilemek veya İran'ın petrol üretimini artırmasına izin verecek yeni bir anlaşma için çalışırken Ankara'da bir araya geldi.

Ölü ve yaralılar var! Komşuda hareketli saatler! Halk valilik binasına girdi, güvenlik güçleri ateş açtı Ölü ve yaralılar var! Komşuda hareketli saatler! Halk valilik binasına girdi, güvenlik güçleri ateş açtı

Shana haber ajansının raporu, İran Petrol Bakanı Javad Owji'nin üst düzey Türk bakanlar ve yetkililerle iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin kilit konularını görüşmek üzere yaptığı görüşme hakkında bilgi paylaştı.

‘PLAN OLASILIK DIŞINDA’

Ana tartışma konusunun, İran ile Türkiye arasındaki sınırdan yeni bir gaz ihraç boru hattı kurmak olduğu vurgulandı. Raporda, iki ülke ayrıca Türkiye’nin İran’dan petrokimya ürünleri ithalatına yönelik tarifelerinin düşürülmesinin gündeme getirildiği bilgisi de yer aldı.

Ancak İran Ulusal Gaz Şirketi’nin eski CEO’su Hamid Reza Araqi çıkan haberlerin ardından, yaptığı açıklamada, İran ve Türkiye’nin İran’ın Türkiye’ye gaz ihracatını artırabilecek yeni bir gaz tedarik mekanizması geliştirmesinin olası olmadığını söyledi. Araqi, yarı resmi ISNA haber ajansına, Türkiye’ye gaz arzını artırmanın önündeki en büyük engelin İran’da doğalgaza yönelik talebinin artması olduğunu söyledi.