YSK kararları Resmi Gazete'de!

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılacak siyasi partileri belirlemesine ilişkin kararı ile seyyar sandık kurullarının görev ve yetkilerine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

YSK kararları Resmi Gazete'de!

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan YSK kararlarına göre,  31 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerine katılacak siyasi partiler  belirlendi.

Kararda, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri  Hakkında Kanun uyarınca siyasi partilerin, milletvekili, belediye başkanlığı,  belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilmeleri için  illerin en az yarısında, oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmaları ve  büyük kongrelerini yapmış olmaları veya TBMM'de gruplarının bulunması gerektiği  belirtildi.

Bir ilde teşkilatlanmanın, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en  az üçte birinde teşkilat kurma anlamına geldiği hatırlatılan kararda, 2820 Sayılı  Kanun uyarınca da ilçe teşkilatının varlığından bahsedilebilmesi için ilçe  kongresinin yapılarak ilgili organların oluşturulması gerektiği kaydedildi.

Kararda alfabetik sıralamaya göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AK  Parti), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet  Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Halkların  Demokratik Partisi (HDP), Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), İYİ Parti, Milliyetçi  Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Vatan  Partisi'nin ilgili mevzuata göre seçime katılma yeterliliğine sahip partiler  olduğu bildirildi.

Ayrıca, TBMM'de grubu bulunan partilerin AK Parti, CHP, HDP, MHP ve  İYİ Parti olduğu belirtildi.

Karara göre, 31 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerine 13  siyasi parti katılabilecek.

Seçmen kütüğü örneği için seçmen başına 6 kuruş ödenecek

YSK'nın bir başka kararında ise seçime katılma yeterliliğine sahip 13  partiye seçmen kütüklerinin verilebileceği belirtildi.

Seçmen kütüğü örneği istemeye siyasi parti genel merkezleri yetkili  olacak ancak yetki verilmesi koşuluyla il ve ilçe başkanları da kendi seçim  çevreleriyle ilgili istemde bulunabilecek.

Kağıt ortamında verilecek seçmen kütüğü örneklerinin gideri karşılığı  ödenecek bedel, 2019 yılı için her seçmen başına 6 kuruş olarak tespit edildi.

Partilerin kağıt ortamında talep edecekleri seçmen kütüğü örnekleri  için Hazine ve Maliye Bakanlığı veznesine seçmen başına 6 kuruş yatırması  gerekecek ve bunlara ait fotokopi masrafları ise seçim ödeneğinden karşılanacak.

Ancak partilerin seçmen kütüğü örneği talepleri elektronik ortamda da  karşılanabilecek ve bunun karşılığında herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Seyyar sandık kurullarının görev ve yetkileri

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan iki ayrı kararda ise  seyyar sandık kurulu için kayıt ve güncelleme işlemlerine ilişkin usul ve esaslar  ile seyyar sandık kurullarının görev ve yetkileri belirlendi.

Buna göre, seyyar sandık kurulu seçmen listelerine, hastalığı veya  engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerden sadece il ve ilçe merkezlerinde  ikamet edenler kaydedilebilecek.

Seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydedilen seçmenlerin  büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il  genel meclisi üyeliği seçimleri için oy kullanabilecek, muhtar, ihtiyar meclisi  ve heyeti üyeliği seçimleri için oy kullanamayacak.

Görme ve işitme engelli olan seçmenlerin sadece bu engelleri nedeniyle  seyyar sandık kurulu seçmen listesine eklenemeyecek.

Köyler ve beldelerde kayıtlı seçmenler ile köy veya beldeden mahalleye  dönüşen yerlerdeki seçmenler seyyar sandık kurulu seçmen listesine kaydolmak için  talepte bulunamayacak.

Bir sandıkta oy kullanacak azami seçmen sayısı ise 30 olarak  belirlendi. Bu sayının üzerinde seyyar sandık belirleme yetkisi ise ilçe seçim  kurulu başkanına ait olacak.

Yatağa bağımlı seçmen için başvurular 4 Ocak'ta başlıyor

Seçim takvimine göre hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı  seçmenlerin bir yakını tarafından "www.ysk.gov.tr" internet adresinden temin  edilecek "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile 4-17 Ocak tarihleri arasında ilçe  seçim kurulu başkanlığı veya buraya gönderilmek üzere muhtarlıklara başvuru  yapması gerekiyor.

Söz konusu başvuruda talep formu ile "engeli nedeniyle yatağa bağımlı  olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı  sağlık raporu ibraz edilecek.

Sağlık raporlarında yatağa bağımlılığın tıbbi sebebi, yatağa  bağımlılığın kalıcı olup olmadığı ve yatağa bağımlılık süresinin belirtilmesi  isteniyor. Raporların ıslak imzalı veya elektronik imzalı ve barkodlu şekilde  düzenlenmesi ve tereddüt halinde barkod kontrolünün ilçe seçim kurulu  başkanlığınca yapılması gerekiyor.

Bir önceki seçimde kalıcı olarak yatağa bağımlı bulunduğu tespit  edilerek seyyar sandık seçmen listesine dahil edilmiş olan seçmenden yeniden  sağlık raporu istenmeyecek.

YSK'nin kararında seyyar sandık kurullarının görev ve yetkilerine  ilişkin de genelge yayımlandı.

Genelgede seyyar sandık kurullarının oluşumu, yapacakları iş ve  işlemler ile oy verme şekliyle ilgili esas ve usulleri belirlendi.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 10:56
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.