Yasak av, pahalıya patladı

İki kişi, nesli koruma altında olan dağ keçisini avlanırken; şahısların, ele geçirilen etlerin kıl keçisine ait olduğunu iddia etmesi üzerine et ve doku örnekleri TÜBİTAK’a gönderildi.

Yasak av, pahalıya patladı
banner150

 

Batman’da iki kişi, nesli koruma altında olan dağ keçisini avladı. Şahısların, ele geçirilen etlerin kıl keçisine ait olduğunu iddia etmesi üzerine et ve doku örnekleri TÜBİTAK’a gönderildi.

 

TÜBİTAK’tan gelen raporda etlerin dağ keçisine ait olduğu tespit edildi. Nesli koruma altında bulunan dağ keçisini avlayan avcılara ceza yağdı. Hasankeyf Doğu Raman bölgesinde koruma altındaki dağ keçisi ve yavrusu, avcılar tarafından vuruldu. Olaya tanıklık eden duyarlı vatandaşlar, jandarmaya haber verdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleriyle birlikte çevrede arama faaliyeti yürüten ekipler, iki kişiyi arazide poşetlere doldurulmuş keçi etiyle yakaladı.

 

KEÇİYİ AVLADIKLARINI İNKAR ETTİLER

 

Dağ keçisine ait deri ve benzeri emareleri yok eden şahıslar, poşetlere doldurulmuş etin, yörede otlatılan kıl keçilerine ait olduğunu iddia ederek, dağ keçisi avladıklarını inkar etti. Bunun üzerine ekipler, 3 adet et ve doku örneğini TÜBİTAK’a gönderdi. TÜBİTAK’tan gelen raporda etlerin yüzde 90 dağ keçisine ait olduğunun belirtilmesi üzerine şahıslar hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

Gelen rapor doğrultusunda şahıslar, bölgede sadece 9-10 adet bulunan ve nesli koruma altında bulunan hayvanı avlamaktan 12 bin lira tazminat ve 2 bin lira da idari yaptırım cezası olmak üzere toplam 14 bin lira para cezasına çarptırıldı.

 

Dağ keçisinin av hayvanı olmadığını, nesli koruma altında bulunan bir tür olduğunu hatırlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, dağ keçilerini korum ak için denetimlerini arttırdıklarını belirtti. Avcılardan bu konuda duyarlı olmaları istendi.

 

MEHMET ŞÜKRÜ YILDIRIM- ŞEHMUS USTABAŞI / BİTLİS

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.