Yargı kararını verdi! Saray hakkında flaş hüküm

Danıştay idari dava daireleri kurulu meslek odalarını haklı buldu

Yargı kararını verdi! Saray hakkında flaş hüküm

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, saray yapılması için Bakanlar Kurulu’nun 27 Nisan 2012 tarih ve 28276 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “T.C. Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan edilmesine ilişkin 2012/3074 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına yürütmesinin durdurulması ve iptali hakkında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi , Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararına ve Başbakanlığa dava açmıştı.

 

5 meslek odası, Danıştay idari dava daireleri kuruluna itiraz etti. Danıştay idari dava daireleri kurulu meslek odalarını haklı buldu, oy çokluğu ile itirazlarını kabul etti.

 

SARAY ACİLEN BOŞALTILMALI

 

Kararla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Kaçak Sarayın kaçacak yeri kalmadı, karar büyük yerden” dedi

 

Kaçak Saray acilen boşaltılmalı ve Cumhurbaşkanlığı Çankaya’ya taşınmalı diyen Candan şöyle devam etti: Bu ülkede hukuk yeniden inşa edilecekse, öncelikle Atatürk Orman Çiftliği’nde herkesin gözü önünde yapılan bu hukuksuzluğun sonlanması lazım. Her dava süreci ve lehimize çıkan her karar, bu ülkenin yöneticilerinin hukuksuzluğunun altını kalın çizgilerle çiziyor. Danıştay idari dava daireleri, Kaçak Saray yapmak için Bakanlar kurulu tarafından Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen alanın AOÇ 5659 sayılı kanununa göre, Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin planlama ve uygulama bütünlüğü içerisinde korunmasına aykırı olduğunu ifade ederek, Bakanlar Kurulu kararının hukuka uygun olmadığına karar vermiş ve bizim itirazımızın haklılığını kabul etmiştir. Kaçak Saray ivedilikle boşaltılmalı bu hukuksuzluk sonlanmalıdır” şeklinde konuştu.

 

HUKUK KARARLARINA UYMAK ZORUNDA

 

“Bu karar halkımıza bayram hediyesidir” diyen Candan “Danıştay idari dava dairleri genel kurulunun kararının Atatürk Orman Çiftliği’nin taşıdığı değerler, 1.derece doğal ve tarih sit alanı özellikleri, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına ilişkinde ders niteliğinde 13 sayfalık bir karar” dedi. Ayrıca davacı 5 meslek odasının yürütmesi durdurulması talebinin haklılığını kabul ederek yürütmenin durdurulmasına karar verildiğinin altını çizen Candan, “Hukuk kararlarına herkes uymak zorunda. Başka türlü bu ülkeye demokrasi ve özgürlük gelemez” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE