Ustalık belgesi istenmeyecek

KMESOB Başkanı Kuybu, yeni düzenleme ileesnaf ve sanatkârlardan sicil kayıt ve oda kayıt sırasında ustalık belgesi istenmeyeceğini açıkladı.

Ustalık belgesi istenmeyecek
banner150

 

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu, yeni düzenleme ile işyeri açmak isteyen esnaf ve sanatkârlardan sicil kayıt ve oda kayıt sırasında ustalık belgesi veya muadili belgeler istenmeyeceğini açıkladı.

 

 

Kuybu; TBMM Genel Kurulunda Kabul edilerek 29 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunla, esnafın başlıca sorunu olan ustalık belgesi sorununun çözümlendiğini belirterek "Kanunun yürürlüğe girmesiyle; işyeri açmak isteyen esnaf ve sanatkârlarımızdan sicil kayıt ve oda kayıt sırasında ustalık belgesi veya muadili belgeler istenmeyecektir" dedi. Ahmet Kuybu, şunları söyledi:

 

"Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Esnaf Odaları Birliğine üye kayıtlarında ustalık belge sorma zorunluluğu uygulaması sebebiyle yaşanan 'esnaf-tacir' ayrımının ortadan kaldırılmasına yönelik ilk adım atıldı. 3308, 5174 ile 5362 sayılı kanunların ustalık belgesine ilişkin hükümleri içeren maddeleri arasındaki çelişki, aynı sektörde faaliyet gösteren ancak farklı hukuki yapılara sahip gerçek ve tüzel kişiler arasında bir haksız rekabet yaratmıştır.

 

Ayrıca esnaf-sanatkarlar odalarının oda kaydı sırasında ustalık belgesi ararken, ticaret ve sanayi odalarının aramaması, ustalık belgesi sahibi olmayan ancak esnaf-sanatkar statüsünde olan kişilerin ticaret ve sanayi odalarına yönelmelerine de neden olmuştur. Bununla birlikte ticaret ve sanayi odalarımızın sicil müdülüğünde  esnaf ve tüzel kişi karmaşası yaşanmaktaydı.Bu kanunla birlikte Kayıt sırasındaki karmaşa sona erdi, haksız rekabet ortadan kaldırıldı.

 

Mağdur olan, kayıt yaptıramayan esnaf ve sanatkârlarımızın sıkıntıları giderilmiş olup işlemlerini artık çok kolay bir şekilde yaptırabilecektir. Ayrıca bu konuyla esnaf ve sanatkârlarımızın üzerinde olan hafta tatil ruhsatı ve harçları ile ilgili yükümlülüklerden ortadan kalkmıştır. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un teşkilatımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza,tarafımıza bağlı odalarımıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyor,herkese teşekkür ediyoruz”

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.