OHAL Komisyonunun mesleğe iade ettiği kişi sayısı bini aştı

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, bugüne kadar meslekten ihraç edilenler, kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin 21 bin 500 başvuruyu sonuçlandırdı. Komisyon, mesleğe iade ve kapatılan kurum ile kuruluşların açılmasına yönelik bin 300 başvuruda kabul kararı verdi.

OHAL Komisyonunun mesleğe iade ettiği kişi sayısı bini aştı

AA muhabirinin Komisyon yetkililerinden aldığı bilgiye göre, meslekten  ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik  personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere, 685  sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme  Komisyonuna 108 bin 905 müracaat yapıldı.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sona  eren başvurulara yönelik 22 Aralık 2017'den itibaren karar vermeye başladı.
 
Bugün itibarıyla 21 bin 500 başvuruyu sonuçlandıran Komisyon, bin 300  müracaatı kabul etti. Komisyonun kabul kararıyla bin 289 başvuruda mesleğe  iadeye, kapatılan 9 dernek, bir yerel televizyon kanalı ve özel öğrenci yurdunun  da açılmasına hükmedildi.
 
Başvuruların 18 bin 200'ünü reddeden Komisyon, bazı KHK'lar ile göreve  iade edilen 2 bin başvuru için de ön inceleme kararı aldı.
 
Komisyonda, 87 bin 405 başvurunun incelenmesi ise devam ediyor.
 
Son bir ayda 640 mesleğe iade kararı
 
Başvuruların incelemesini 20'den fazla kurum ve kuruluştan alınan  bilgilerle gerçekleştiren Komisyon, son bir ay içinde 640'ı kabul olmak üzere  toplam 4 bin 500 başvuruyu karara bağladı.
 
Kararlar, başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara hızlı ulaşması  için posta yerine komisyon personeli tarafından ilgili kurumlara elden teslim  ediliyor.
 
Başvurusu kabul edilenler, Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim  Kurulu tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanıyor.
 
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı, kararın  tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemelerine iptal  davası açılabiliyor.
 
Başvurucular, "ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr" internet adresindeki  "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" üzerinden müracaatlarının kabul ya da reddedildiğine yönelik bilgilere ulaşabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.