O memurlarla ilgili önemli karar! Artık...

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) girişimleri sonucunda, askeriyede görev yapan sivil memurların içtimaya alınmamasına karar verildi.

O memurlarla ilgili önemli karar! Artık...

KDK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Diyarbakır'da Lojistik Destek  Komutanlığında sivil teknisyen olarak çalışan memur, her sabah saat 08.00'de  askerlerle sivil memurların da içtimaya alındığını belirterek, Kamu Denetçiliği  Kurumuna başvurdu.

Sivil memur başvurusunda, sivillerin, silahlı bir birlikte, henüz  eğitimine yeni başlamış askerlerin arasında, her türlü kazaya mahal verebilecek  şekilde alışık olmadığı komutlarla hareket edilmek zorunda bırakılmasının  mağduriyetler yaşanmasına sebep olduğunu vurguladı.

Anayasanın 49. maddesinde yer alan ''devletin çalışanlarını koruması'' hükmüne aykırı hareket edildiğini savunan başvuru sahibi, sivil memurların sabah  içtimasına katılmasının zorunlu olmasının önlenmesini talep etti.

''Rahat, hazır ol, sıra açıl, kolunu uzat, hizaya gel'' gibi emirleri  yerine getirmenin veya bunun işaret ettiği hareketleri öğrenmenin mesleklerine  katkı sunmadığını, bu hareketlerin özellikle kadın ve yaşlı memurlar için küçük  düşürücü olduğunu belirten sivil memur, KDK'den tavsiye kararı çıkarmasını  istedi.

Sivil memurun ücretsiz avukatlığını yapan ombudsmanlık, şikayeti  işleme alıp Milli Savunma Bakanlığı ile yazışarak durumu iletti.

Bakanlıktan KDK'ye gelen cevabi yazıda, uygulamanın sonlandırıldığı ve  sivil memurların artık içtimaya katılmadığı belirtildi.
 
KDK'nin girişimleri sonucunda askeriyede görev yapan sivil memurların  içtimaya alınmaması kararlaştırılarak, mağduriyetler sonlandırıldı.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 12:44
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.