Ne bitmez mezarlık projelerimiz varmış...

Kanal Maraş Genel Yayın Danışmanı ve köşe yazarı Mustafa Karaaslan bugünkü yazısında Mezarlık konusunu yazdı.

Ne bitmez mezarlık projelerimiz varmış...

 

Cemal Süreya'nın dediği gibi, "her ölüm erken ölüm de olsa, yine de Allah geçinden versin."

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç dün açıkladı.

 

"100 yıllık mezarlık alanı planlıyoruz. Daha önce Hasancıklı köyü tarafında mezarlık alanı olarak kullanılan mezarlığı yaptığımız düzenleme ile Şeyh Ali Sezai Efendi Mezarlığına dönüştürdük. Bunun haricinde Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin en az 100 yıllık mezarlık ihtiyacını karşılayacak büyüklükte mezarlık alanı arayışlarımız sürüyor"

 

Yani yaşayanlara, hemen ölümü hatırlatıyorlar.

 

Sanki açıklanacak başka projeler kalmamış gibi.

 

Erkoç'tan önceki eski belediye başkanı Poyraz, Şeyh Ali Sezai Efendi Mezarlığı ile ilgili 10.12.2013 tarihinde Aksu Tv’de Şehre Dair Programında ne konuşmuştu.

 

"Bakın biz orayı mezarlık alanı olarak belirledik. Birincisi orası yerleşim alanı değil. Orman arazisi. İkincisi ise biz Karasu’yu şehre getirirken yaptığımız etütlerde o bölgede zemin diye bir şey olmadığını gördük. Karasu hattını 10 kilometre uzatarak başka bölgeden getirdik. Zemin olmadığı için de yerleşime uygun değil. Bundan dolayı yerleşime açamıyoruz. Hem diğer şehirlere de bakarsanız şehrin en güzel yerlerine mezarlık alanları yerleştirilmiş. Bırakın da insanlar biraz da ölümü hatırlasın. Biz orman bölgeden orayı devraldığımızda 590 dönümdü bir miktar daha yer aldık ve şu anda orası 800 dönüme çıktı. Bu da bu şehrin 200 yıl veya daha fazla mezarlık ihtiyacını karşılayacak demektir. Şeyh Ali Sezai Efendi adını verdiğimiz mezarlık alanımızda havalar müsaade ederse yollarının asfaltını da yapıp hemen defin işlemlerine başlayacağız”

 

Bu konuşmadan 2 sene sonra, defin işlemi 21.07.2015 tarihinde başladı.

 

Nasıl olsa, her başkanlık koltuğuna oturanların maşallahları var. 100 yıllık, 200 yıllık mezarlık projelerinden bahsedip duruyorlar.

 

Şimdi ben desem ki; Kim tutar sizi. Meydan boş. Konuşmak ta parayla olmadığına göre.

 

Yarın bir gün biri çıkıpta; "benim gökdelen mezarlık projem var. 50 katlı gökdelen mezarlık yaptıracağım. Ölülerimiz hiç olmazsa ölünce gökdelende konaklasın derse" hiç şaşmam.

 

Sahi öyle bir başkan çıkar mı?

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE

banner75