Mersin'de sahte içki ölümleri sonrasında 6 kişi gözaltına alındı

Mersin'de geçtiğimiz hafta 7 kişinin öldüğü, onlarca kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı sahte alkol zehirlenmesine yol açan 6 kişi gözaltına alındı. Zehirlenmelerin ise sahte etil alkol içerisine konulmuş metanolden kaynaklandığı belirlendi. Olayın sorumlularından olduğu tespit edilen 1 kişinin daha arandığı bildirildi.

Mersin'de sahte içki ölümleri sonrasında 6 kişi gözaltına alındı

Mersin'de, metil alkolden zehirlenme şüphesiyle 7  kişinin hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen operasyonlarda 6 şüpheli  yakalanırken, farklı depolara düzenlenen baskında içerisinde metil alkol bulunan  800 litre alkol ele geçirildi. 

Alınan bilgiye göre, kentte son günlerde metil alkolden zehirlenme  şüphesiyle 7 kişinin yaşamını yitirmesi, 14 kişinin de yoğun bakımda tedavisinin  devam etmesi olayıyla ilgili soruşturmayı yürüten Mersin İl Emniyet Müdürlüğü  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ve Asayiş Şube  Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri çok sayıda adrese operasyon düzenledi.

Hastanede tedavileri devam eden vatandaşlar ve ölen kişilerin  yakınlarından alınan bilgiler doğrultusunda, merkez Akdeniz ve Toroslar  ilçelerindeki 3 tekel bayisine baskın gerçekleştirildi.

Operasyonda, alkolü sattıkları iddia edilen ve aralarında daha önce  gözaltına alınıp serbest bırakılanların da olduğu 6 şüpheli gözaltına alındı.

Zanlılar E.A, M.Ö, A.N, Ö.E, B.D. ve H.E. sağlık kontrolünün ardından  Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Şüphelilerin iş yerlerinde yapılan aramalarda 1'er litrelik 17 şişe  sahte etil alkol ele geçirildi.

Zanlılardan, sahte içki satışından dolayı çok sayıda suç kaydı bulunan  E.A, sağlık kontrolüne götürülürken gazetecilerin sorusu üzerine, "Bizim  alkolümüz değil kiminse o düşünsün. Kimin alkolü olduğunu ben de bilmiyorum.  Eskiden bu olaylardan dolayı sabıkam vardı bundan dolayı gözaltına alındım. Sahte  alkol satmadım." dedi.

Etil alkolün içerisinden metil alkol çıktı

Ölümlerin ardından ele geçirilen alkollerle ilgili Tarım ve Orman İl  Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları analizlerde, etil olarak satılan alkolün  içerisinde metil alkole rastlandı.

Ölümlerin ve rahatsızlıkların metil alkol nedeniyle gerçekleştiği  belirlendi.

Polis ekiplerinin yaptıkları araştırmada da gözaltına alınan  şüphelilerin orijinal boş etil alkol şişelerine, il dışından bidonlarla temin  ettikleri metil alkolleri doldurup piyasaya sürdükleri tespit edildi.

Öte yandan, rahatsızlanan ve ölenlerin etil olduğu düşüncesiyle  aldıkları alkolle evde kendi içkilerini yaptıkları, bir süre sonra  fenalaşmalarının ardından hastanelere kaldırıldıkları öğrenildi.

Çok miktarda sahte içki ele geçirildi

Gözaltındaki 6 şüphelinin Emniyet Müdürlüğünde işlemleri sürerken,  polis ekipleri elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda zanlıların kullandığı  depolara baskın yaptı.

Düzenlenen operasyonda, içerisinde metil alkol bulunan 800 litre  alkol, 175 şişe içime hazır sahte içki, 1 litrelik bin 865 adet boş etil alkol  şişesi, 827 adet değişik markalara ait boş içki şişesi, 15 bin 730 adet içki etiketi, bin 900 etil alkol şişe kapağı, 50 adet 30 litrelik boş etil alkol  bidonu ve 5,5 metre su hortumu ele geçirildi.

Öte yandan, son 2 yıl içerisinde şüphelilere ait çeşitli adreslere de  operasyonlar düzenlendiği ortaya çıktı.

Son 2 yılda zanlıların çeşitli adreslerinde 4 bin 118 şişe sahte içki,  25 litresi metil alkol olmak üzere bin 364 litre içki yapımında kullanılan  anason, çok miktarda boş içki şişesi, kapağı, etiketi ile 338 sahte bandrol ve çok sayıda içki yapımında kullanılan bidon, huni, hortum, tank ve benzeri  malzemelerin ele geçirildiği öğrenildi.
 

KAYNAK: AA

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.