İstanbul Havalimanı'ndan havalanan ilk uçak oraya indi!

İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli seferi gerçekleştirecek olan Türk Hava Yolları'nın uçağı, Ankara'ya hareket etti. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşen ilk seferin kalkış iznini kuleden verdi.

İstanbul Havalimanı'ndan havalanan ilk uçak oraya indi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bazı devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla 29 Ekim'de açılan İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli uçak, saat 11.32'de Ankara Esenboğa Havalimanı'na gitmek üzere havalandı. İçinde 340 yolcu bulunan Boeing 777 tipi geniş gövdeli uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı.

İkinci sefer ise Boeing 737-800 tipi uçakla Ercan Havalimanı'na olacak. İstanbul Havalimanı'na ilk inecek uçak ise saat 14.15'te Ankara-İstanbul seferini yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da check-in kontuarına  gelerek temsili biletini aldı. Bakan Turhan, bu sırada bazı yolcuların da bilet  kesim işlemini yaptı. Daha sonra hava kontrol kulesine geçen Bakan Turhan, uçağın kalkış  talimatını vererek, uçuşu buradan takip etti.

İLK UÇUŞUN İLK YOLCULARI  

THY'nin daha önce açıkladığı uçuş takvimine göre bilet alan yolcular,  sabah saatlerinden itibaren İstanbul Havalimanı'na geldi. İsmail Arat, "Ankara'da yaşıyorum. İstanbul Havalimanı'ndan yapılacak ilk uçuşta yer aldığım için çok mutluyum. Havaist otobüsleriyle Atatürk Havalimanı'ndan buraya geldim. İlk otobüsle sabah saat 06.00'da hareket ettim ve 40 dakikada İstanbul Havalimanı'na geldik" dedi. Alman vatandaşı Tino Delker ise, "Çok heyecanlıyım. Birinci yolcu da oldum çok mutluyum. Havalimanının dizaynı çok güzel ona dikkat ettim. Çoğu şeyi modern ve yepyeni" diye konuştu.

THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI AYCI DA O UÇAKTAYDI

Öte yandan İstanbul'dan Ankara'ya gidecek olan uçaktaki yolcular arasında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile nişanlısı Tuğçe Saatman, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda  Ocak ile İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu da Ankara'ya gitti.

CANLI YAYINLANDI

İstanbul Havalimanı'ndaki ilk tarifeli uçuş tüm dünyada canlı olarak yayınlandı. İstanbul - Ankara seferini yapan TK 2124 sefer sayılı uçağın  saat 12.35'te Ankara Esenboğa Havalimanı'na inmesi bekleniyor.

THY GENEL MÜDÜRÜ EKŞİ: 1 OCAK'TAN İTİBAREN TAM KAPASİTE İSTANBUL HAVALİMANI'NDA OLACAĞIZ

THY'nin Boeing 777 tipi uçağıyla gerçekleştirilecek İstanbul-Ankara seferinde yer alan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi yolculuk öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bugün yapacakları ilk seferle tarihi bir ana tanıklık yapacaklarını ifade eden Ekşi, "Hakikaten Türk milletine gurur veren bir proje. Havacılık kuralları gereği 30 Ekim'de burası güvenlik taramasına tabi tutuldu. Bugün de ilk seferimize başlıyoruz. Bugün 11.10'da Ankara'ya seferimiz olacak daha sonra 17.30'da Lefkoşa'ya ikinci seferimiz olacak ve bugünü böyle tamamlayacağız. Yarından itibaren Ankara, Antalya, İzmir birer sefer ve Lefkoşa'ya bir sefer yapacağız. 8 Kasım'dan itibaren ise Bakü seferlerimizi de ilave edeceğiz. Dolayısıyla günde 5 seferle iki ay boyunca deneme uçuşlarımız devam edecek. Buradaki esas amacımız en küçük eksiğimiz olmadan, yolcularımızı mağdur etmeden Atatürk Havalimanı'ndaki bütün operasyonumuzu 1 Ocak itibariyle buraya taşımayı düşünüyoruz" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da check-in kontuarına  gelerek temsili biletini aldı. Bakan Turhan, bu sırada bazı yolcuların da bilet  kesim işlemini yaptı. Daha sonra hava kontrol kulesine geçen Bakan Turhan, uçağın kalkış talimatını vererek, uçuşu buradan takip etti.


 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.