Hikayeleri örnek oldu! Hastalıkta sağlıkta 'aşk' dediler...

Yıllar boyu sağlıklı bir şekilde yaşayan 2 çocuk sahibi Gülseren Abanuz böbrek yetmezliği hastalığı olduğunu öğrendi. Eşi Hüseyin Abanuz; “Ben seni diyalize sokmayacağım” diyerek böbreğini bağışlama kararı aldı.

Hikayeleri örnek oldu! Hastalıkta sağlıkta 'aşk' dediler...
banner150

Kayınvalidesinin diyaliz hastası olmasının ortaya çıkması sonucu eşi Gülseren Abanuz'a test yaptıran Hüseyin Abanuz, eşinin de böbrek yetmezliği yaşadığını öğrendi. Yıllar boyu sağlıklı bir şekilde yaşayan Gülseren Abanuz'un durumunun ağırlaşması üzerine Hüseyin Abanuz, hayat arkadaşına, “Ben seni diyalize sokmayacağım” diyerek böbreğini bağışlama kararı aldı. Trakya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başarılı bir organ nakli geçiren çift, yaşadıkları süreci anlattı.

Böbrek yetmezliğinin genetik olarak annesinden kendine geldiğini ve 20 yıldır bu hastalıkla mücadele ettiğini söyleyen Gülseren Abanuz, ''Annemde de olduğu için bende böbrek hastalığı genetikti. Gitmiyorduk doktora. Tedavisi yok diyorlardı. Gençliğimde hiç zorluk çekmedik. Gençliğimiz geçti. Her şeyi yaptık. Ama yaşım ilerledikçe ağrılar şiddetlenmeye başladı. Böbrek yetmezliği sorunum 20 yıldır vardı. Tansiyonum çok yüksekti. Hipertansiyonum vardı. Şimdi ameliyattan sonra geçti. Son 2 yıl çok kötü şeyler yaşadık'' diye konuştu.

''Durumum ağırlaşmıştı''

Nakilden önce durumunun her geçen gün ağırlaştığını söyleyen Abanuz, ''22 tansiyonla acile gidiyordum. Böbreğim çalışmadığı için tansiyonumun yükseldiğini öğrendim. Son aylarda sürekli bulantı ve halsizlik yaşıyordum. Çabuk yoruluyordum. Böbrek yetmezliğimde son nokta bir yıl önce oldu. Artık durumum iyice ağırlaşmıştı'' dedi.

''Diyalize girmeni istemiyorum''

Abanuz, yaşadığı bütün bu zorlu süreçte eşi Hüseyin Abanuz'un kendini bir an olsun yalnız bırakmadığını söyleyerek, ''Şu an çok mutluyum. Eşim bana düşünmeden böbreğini bağışladı. Eşimle herkes gurur duyuyor. Allah ondan razı olsun. Bana, ‘Ben seni diyalize sokmayacağım. Diyalize girmeni istemiyorum' dedi. Ben de onayladım. Ameliyatta zor anlar geçirdik ama geçti bu da'' şeklinde konuştu.

''Can nakli olsa canımı bile veririm''

Hüseyin Abanuz da, 35 yıllık evli olduklarını hatırlatarak, ''Biz birbirimize zamanında ‘Ölene kadar birlikte olacağız' diye söz verdik. 35 yıllık evliyiz. Sözümüzde duruyoruz. Can nakli olsa canımı veririm. Bunu herkese de söylüyorum. Çünkü Allah bir insanı eşinden geride bırakmasın. Bu kapı kapanır. Eşimin benden önce gitmesini istemem. Bırakmam eşimi hiçbir zaman'' ifadelerini kullandı.

Eşini ''Gülüm'' diye sayıklamış

Eşine ''Can nakli olsa canımı bile düşünmeden veririm'' diyecek kadar aşık olan Hüseyin Abanuz, hastanede ameliyat sonrası yaşadığı bir anıyı anlattı. Ameliyattan eşinden önce çıktığını söyleyen Abanuz, çocuklarından ve hemşirelerden duyduğu kadarıyla, eşini göremeyince çıldırdığını söyledi. Abanuz, ''Eşimi yan yatakta göremeyince çıldırdım. Kalkıp gitmek istedim. En sonunda bana sakinleştirici vermek zorunda kaldılar. O sırada hep ‘Gülüm, gülüm' diye sayıklamışım. Bir süre sonra ben uyurken eşimi yanıma getirdiler. O an hemşire beni uyandırıp, ‘Bak gülün geldi' dedi. Hayatımda yaşadığım en büyük mutlulukta canımdan çok sevdiğim hayat arkadaşımı yanımda görmek'' diye konuştu.

Yıllardır kan bağışçısı olduğunu ve organlarını çok önceden bağışlama kararı aldığını söyleyen Hüseyin Abanuz, “Ben bütün organlarımı bağışladım. Öldükten sonra organlarım toprak olacağına ihtiyacı olan insanlara can olsun” ifadelerini kullandı.

''Rabbim bizi birbirimiz için yaratmış sanki''

Eşinin dokularının uymasının bir şans olduğunu söyleyen Gülseren Abanuz da, ''İnsana hayat vermek çok güzel bir duygu. Aileden olunca daha da başka. Rabbim bizi birbirimiz için yaratmış sanki. Rabbim sana can verdiyse herkes o canı bağışlamalı. Bu çok değişik bir duygu. Herkes organlarını bağışlasın. Ameliyattan kimse korkmasın. Şimdi kendimi daha dinç ve huzurlu hissediyorum'' ifadelerini kullandı.

Çalışmak istiyor

Öte yandan, Hüseyin Abanuz'un şimdi tek isteği ise bir işe girip çalışmak. Emekli maaşından yaşanan ilaç kesintisi nedeniyle maaşının büyük bölümü eriyen Abanuz, ''Gündüzleri çalışıp ailemi rahat ettireceğim bir işte çalışmak istiyorum. Umarım en yakın sürede bir iş kapısı açılır. Emekli de olsam daha çalışabilecek yaştayım'' diye konuştu.


 

KAYNAK: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.