Geri sayım başladı! İşte kabine revizyonunun şifreleri

Siyaset gündeminin bir numarasında kabine revizyonu bulunuyor. Bakanlar Kurulu'nda yapılacak değişikliklerle ilgili detaylar kulislerde konuşulmaya başlandı. Kabinede yapılacak değişikliklerdeki en önemli kriter ise FETÖ ile mücadele.

Geri sayım başladı! İşte kabine revizyonunun şifreleri
banner150

FETÖ ile mücadelede aktif olan isimlerin kabinede kalmasına kesin gözü ile bakılırken, kabine değişikliğinde referandum sonuçları da etkili olacak.

AK Parti’de geri sayımın başlatıldığı kabine revizyonunun şifrelerine ulaşıldı. Kabinede yapılacak değişiklikte FETÖ ile mücadele öncelik sıralamasındaki yerini koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, parti hafızasını koruyacak biçimde deneyimli isimleri kabinede tutacağı, yeni sistem gereğince de gençleri ve özellikle kadınları kabineye ve parti yönetimine taşıyacağı belirtiliyor.

Gazete Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre; AK Parti kulislerinde konuşulan yeni kabine ölçütleri şöyle:

FETÖ İLE MÜCADELE

15 Temmuz darbe girişimini yaşayan 65. Hükümet’te ilk değişiklik, 31 Ağustos’ta yapılmıştı. Bu hafta içinde beklenen revizyonda FETÖ ile mücadele konusunda daha aktif olan isimlerin kabinede kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

REFERANDUM SONUCU

16 Nisan halkoylamasında bakanların 9’unun seçim bölgesinden “Hayır” oyu çıkmıştı. Kabine değişikliğinde referandumdan çıkan sonuçların dikkate alınacağı ifade ediliyor. Bu kapsamda, “Evet” oylarının 1 Kasım genel seçimleriyle kıyaslandığında en çok yükseldiği Doğu ve Güneydoğu’dan bir vekilin kabineye gireceği belirtiliyor.

BÖLGE DENGESİ

7 coğrafi bölgenin kabinede temsil edilmesine özen gösteren Erdoğan, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerden olan milletvekillerini Bakanlar Kurulu’na alıyor.

TAZE KAN

MKYK’ya iki üniversite öğrencisini alan ve gençlerin siyasete katılmaları ile ilgili teşkilatlara talimat veren Erdoğan’ın, kabine değişikliğinde de genç isimlere şans tanıması bekleniyor.

KADIN ELİ

Kabine değişikliğinde ikinci bir kadın bakanın kabineye girmesinin sürpriz olmayacağı kaydediliyor.

SİYASİ HAFIZA

Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden beri yanında olan, Refah, Fazilet partileri sürecini bilen, AK Parti’nin kuruluşundan itibaren görev alan, bir anlamda partinin siyasi hafızası olan isimler de yeni kabinede yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.