DOĞAKA desteği ile doğa turizmi paneli

Osmaniye’nin doğa turizmi zenginliklerini ve potansiyelini değerlendirmek amacıyla Osmaniye Valiliği öncülüğünde DOĞAKA, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Osmaniye Şube Müdürlüğü ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Doğa Turizmi Paneli” Osmaniye’de yapıldı.

DOĞAKA desteği ile doğa turizmi paneli
banner150

Osmaniye’nin doğa turizmi zenginliklerini ve potansiyelini değerlendirmek amacıyla Osmaniye Valiliği öncülüğünde DOĞAKA, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Osmaniye Şube Müdürlüğü ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Doğa Turizmi Paneli” Osmaniye’de yapıldı.

 

Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda düzenlenen panele; Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Şefik Atak, Vali Yardımcıları Ali Çağlar ve Mehmet Öz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tayfun Dündar, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşması DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız tarafından yapıldı. DOĞAKA’nın tarım, ticaret, taşımacılık ve teknoloji sektörlerinin yanı sıra turizm sektörünü de hedef sektör olarak belirlediğini ifade eden Yıldız, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş’tan oluşan Bölgeyi turizm için cazibe merkezi haline getirmek amacıyla çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

 

 DOĞAKA’nın 2011 yılında “Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı”nı hayata geçirdiğini de belirten DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, Yönetim Kurulu kararı ile 2015 yılının turizm yılı olarak ilan edilmesinin planlandığını söyledi.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur ise yaptığı konuşmada Osmaniye’nin turizm açısından önemli zenginliklere sahip olduğunu vurgulayarak, düzenlenen Panel’in Bölge turizmine önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Ahmet Tabur, sözlerinin devamında Osmaniye’nin tabii ve doğal güzelliklerine vurgu yaptı.

Programın devamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürü Ethem Boz söz alarak son yıllarda Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatı ile tüm illerde Doğa Turizmi Master Planı çalışmalarına başlanıldığını, tüm illerde taslak planların hazırlandığını ve Osmaniye’nin taslak planının ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunulduğunu iletti.

 

Son olarak konuşan Vali Kerem Al ise, turizmin günümüzde gittikçe önem kazandığını ifade ederek, “Eskiden deniz-kum-güneş olarak telakki edilen turizmin günümüzde çeşitlendiğini görüyoruz. Bu çerçevede yayla turizmi, doğa turizmi önem kazanıyor. İlimizde de doğa ve yayla turizminin gelişmesi önem arz ediyor. Bu tür paneller ve çalıştaylar, bu alanda nelere sahibiz, neler yapabiliriz gibi konularda bize ilham verecek; bir takım veriler elde etmemizi sağlayacak, bazı yatırımlarımıza ışık tutacak. Panelin amacına ulaşmasını, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

Vali Kerem Al sözlerini Panel’in düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederek bitirdi.

 

İki bölümden oluşan Panel’in ilk bölümünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Osmaniye Şube Müdürlüğünden Orman Mühendisi Fatih Güvercin “Osmaniye Doğa Turizmi Master Planı”, Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Garip Yıl “Osmaniye Kültür Turizmi Değerleri” Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Doğa Macera ve Sürdürülebilir Turizm Komitesi Başkanı Bülent Saraloğlu “Türkiye’de ve Osmaniye’de Doğa Turizmi” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Panelin ikinci ve son bölümünde ise Korkut Ata Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik “Osmaniye’de Doğa Turizmi”, Adana Turist Rehberleri Bölgesel Odası Turist Rehberleri Birliği Delegesi Mehmet Işık Tanış “Doğu Akdeniz Bölgesinde Turizm” ve son olarak TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu/Rota Doğa Sporları ve Gezi Kulübü Başkanı Aydın Manaşırlı ve Rota Yaşam Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Murat Doğukanlı “Doğu Akdeniz Bölgesinde Doğa Turizmi” başlıklı sunumlarını yaptılar.

 

Panel soru-cevap bölümü ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.