Çay taştı,Karahüyükü sular altında bıraktı!

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Hurman Çayı’nın yağmur ve eriyen kar nedeniyle yükselen sularının sele dönüşmesi sonucu bir ilkokulun bahçesi ile bazı ev ve tarım arazileri sular altında kaldı.

Çay taştı,Karahüyükü sular altında bıraktı!

 

Hurman Çayı’nın yağmur ve eriyen kar nedeniyle yükselen suları, sele dönüşerek Elbistan’a bağlı Karahüyük Mahallesi’ni bastı.

 

Sabah erken saatlerde metrelerce yükselen sular, 10’a yakın ev ve ahırda büyük çaplı tahribata neden olurken, Karahüyük İlkokulu’nun bahçesi ile bin dönüme yakın ekili arazi de su altında kaldı.

 

 

Hurman Çayı, yakınından geçtiği Karahüyük Mahallesi’ni ikinci kez su altında bıraktı. Geçtiğimiz haftalarda özellikle tarım arazilerini etkilemişti. Önceki gün başlayan yağmurla birlikte eriyen kar suları, bu kez mahalleye doldu. Mahallede Hurman Çayı’nın yakınlarındaki 10’a yakın evi ve ahırlar su altında kaldı. Evlerdeki vatandaşlar, hem kendilerini hem de ahırlardaki hayvanlarını sel sularından kurtarmak için büyük uğraş verdi. Mahallenin içine kadar ilerleyen sel, Karahüyük İlkokulu’nun bahçesini de su altında bıraktı. Öğretmenler, öğrencilerin bahçeye çıkmasına engel olurken aileler de çocuklarının durumlarını görmek için okula akın etti. Ekili arazilerde de büyük çaplı hasara neden açan sel nedeniyle bin dönüme yakın tarladaki ürün de zarar gördü. Selin vurduğu Karahüyük Mahallesi’nde çok sayıda iş makinesi gönderildi. İş makineleri bir yandan suların mahalle içine dolmaması için çalışırken kamyonlar da taşkın olan bölgelere toprak ve dolgu malzemesi taşıdı.

 

Mahallede yaşanan taşkın ve selle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Karahüyük Mahallesi Muhtarı Mehmet Ünal, selin büyük çaplı maddi hasara neden olduğunu söyledi.

 

 

En büyük tesellilerinin can kaybının yaşanmaması olduğunu vurgulayan Ünal; “Akşamki yağmurlardan dolayı Hurman Çayı taştı. Geçtiğimiz haftalarda da taşkın olmuştu ama sular mahallemize ulaşamamıştı. Şuanda sular mahallemizi tehdit ediyor. 10’a yakın ev ve ahır su altında kaldı. Okulumuzun bahçesini su bastı. Çok şükür can kaybımız yok ucuz atlattık. Vatandaşlarımız hayvanlarını kurtarmak için sabah erken saatlerden beri çalışıyor. Bin dönüme yakın arazimiz su altında. Yüz binlerce liralık zararımız var. Suların ne zaman çekileceğini bilmiyoruz. DSİ’nin Hurman Çayı’nda mutlaka acilen çalışma yapması gerekiyor. Mahallemiz tehlike altında” diye konuştu.

 

Bahçesi su altında kalan Karahüyük İlkokulu’nda inceleme yapmak üzere mahalleye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt ise, okulda her türlü önlemi aldıklarını ve tehlikenin artması durumunda okulu tahliye edeceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.