BM'de gergin anlar: Trump kürsüye çıktı, Erdoğan salonu terk etti

Birleşmiş Milletler'in 73. Genel Kurul görüşmelerinde, Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil ediyor. Konuşma sırasını kaçıran ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la peş peşe konuşacak. Trump'ın konuşması sırasında Erdoğan salonu terk etti.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın temsil ettiği Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmeleri, 140'tan fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla ABD'nin New York kentinde başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dakikalar sonra BM'deki kritik konuşmasına başlayacak. 

Trump gecikti

Sırasıyla Brezilya, ABD, Ekvador ve Türkiye devlet başkanlarının kürsüye çıkması bekleniyordu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump geç kalınca, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno Garcés ondan önce konuşmaya başladı. 

ABD Başkanı Trump, konuşmasının başında “2 yıldaki yönetimim neredeyse ABD'deki tüm yönetimlerden daha fazla başarı sağlamıştır” diyerek alkış bekledi. Ancak bu alkış gelmeyince gülümseyerek "Beklediğim reaksiyon bu değildi" dedi.

Trump'ın konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salonu terk ettiği görüldü.

Guterres: Öfke yağıyor!

BM'nin Genel Kurulu için liderler peş peşe salona geldi ve kürsüye çıkan ilk isim, Genel Sekreter Antonio Guterres oldu.

Vefat eden selefi Kofi Annan için yapılan saygı duruşunun ardından kürsüde konuşan Guterres, "Suriye'de Yemen'de savaşlara son  veremeyişimize öfke yağıyor. Arakanlılar sefalet içinde sürgünde ve adalet  istiyor" ifadelerini kullandı. Dünya liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası işbirliği ve BM'de reform çağrısı yaptı.

Guterres, insanların siyasi kurumlara  olan inancını kaybettiğine, kutuplaşma ve popülizmin arttığına dikkati çekti.

Küresel yönetime olan güvenin kırılganlığına işaret ederek, 21.  yüzyılın sorunlarının 20. yüzyılın kurum ve zihniyetini geride bıraktığını  belirten Guterres, ''Bugün, dünya düzeni oldukça kaotik. Güç ilişkileri karışık.  Evrensel değerler aşınıyor. Demokratik ilkeler kuşatma altında. Hukukun üstünlüğü  zayıflıyor. Suçlar cezasız kalıyor. Liderler ve devletler içeride ve uluslararası  arenada sınırları zorlarken bir dizi paradoksla karşı karşıyayız. Çok uluslu  sistem en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemde tehlike altında'' dedi.

Stratejik iş birliği vurgusu

Guterres, çok kutuplu bir dünyaya doğru gidildiğini ancak çok  kutupluluğun kendi içinde barışı garanti etmeyeceğini ya da küresel sorunları  çözmeyeceğini belirterek, ''Güç dengesindeki kaymalar, çatışma riskini  artırabilir" diye konuştu.

Geçen yıl Genel Kurul'da yaptığı konuşmada bazı sorunlara dikkat  çektiğini hatırlatan Guterres, "Bir yıl geçti ve sorunlar ne yazık ki hala  çözümsüz. Suriye'de, Yemen'de ve başka yerlerde savaşlara son veremeyişimize öfke  yağıyor. Arakanlılar sefalet içinde sürgünde, güvenlik ve adalet istiyor.  Filistinliler ve İsrailliler sonsuz bir çatışmanın içinde iki devletli çözümden  her geçen gün uzaklaşıyorlar. Terör tehdidi artıyor. Nükleer tehlike geçmedi. Tüm  yasaklara rağmen kimyasal silahlar acımasızca kullanılıyor. Ticaret üzerinden  gerilimler artıyor. Göçmenler ve mülteciler ayrımcılığa maruz kalmaya devam  ediyor. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor ve imdat çığlığı çağrıları  geliyor" ifadelerini kullandı.

Guterres, küresel refah ve ulusların güvenliği için küresel ısınmanın  iki derece ile sınırlandırılması gerektiğini belirterek iklim değişikliğinin her  şeye zarar vereceği ve geleceğin tehlike altında olduğu uyarısı yaptı.

Genel Sekreter, gelecek yıl eylül ayında iklim zirvesi düzenleyeceğini  söyledi.

Stratejik iş birliğine dayalı liderlikle savaşların önlenebileceği ve  dünyanın daha güvenli bir yola yönlendirilebileceği mesajı veren Guterres, dünya  liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası iş birliği ve BM'de  reform çağrısı yaptı.

Erdoğan, Çavuşoğlu ve Albayrak ile birlikte 

Bu yılki teması "Birleşmiş Milletler’i Tüm İnsanlarla İlgili Kılmak: Barışçıl, Adil ve Sürdürülebilir Toplumlar için Küresel Liderlik ve Ortak  Sorumluluklar'' olarak belirlenen BM 73. Genel Kurulu görüşmelerinde Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da salondaki yerini aldı. Erdoğan'ın yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hazine Bakanı Berat Albayrak bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 18:18
YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.