Bakan Pekcan'dan açıklama geldi! Sahte servisler için harekete geçiliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüketici ve firmalardan gelen şikayetler üzerine sahte yetkili servislere yönelik gerekli tedbirlerin alınması için Servis Bilgi Sistemi Projesi'ni (SERBİS) hayata geçireceklerini belirterek, yetkili servislere güvenilir tek bir kanaldan ulaşılabilecek yeni bir internet sitesi oluşturacaklarını bildirdi.

Bakan Pekcan'dan açıklama geldi! Sahte servisler için harekete geçiliyor
banner150

Pekcan, yaptığı açıklamada, 6502 sayılı Tüketicinin  Korunması Hakkında Kanun'un, dayanıklı tüketim mallarının satış sonrası hizmeti  verilmesi konusunu da düzenleme altına alarak tüketicilere koruma alanı  sağladığını hatırlattı.

 İlgili mevzuat gereği üretici ve ithalatçıların Bakanlıkça onaylı  yetkili servisler oluşturarak, tüketicilere satış sonrası hizmet sağladığına  işaret eden Pekcan, son zamanlarda ortaya çıkan sahte yetkili servislerin  bu  alanda önemli mağduriyetlere yol açtığına dikkati çekti.

Pekcan, tüketicilerin, satış sonrası hizmet almak istediğinde  genellikle internet üzerinden arama motorlarını kullanarak yetkili servis bulmaya  çalıştığını  belirterek, zaman zaman firmaların logo ve markalarını kullanarak  kendilerini yetkili servis gibi tanıtan sahte hizmet sağlayıcılarla muhatap olmak  durumunda kalan tüketicilerin dolandırıldıklarını söyledi.

Bu tür sahte yetkili servislerle muhatap olan tüketicilerin hem düzgün  bir şekilde satış sonrası hizmet alamadığını hem de fahiş fiyatlar ödemek zorunda  kaldıklarını anlatan Pekcan, bazı durumlarda da ürünlerinin servise götürülmek  üzere evden alınmasına rağmen bir daha geri getirilmediğini söyledi.

Gerek Bakanlığa gerekse Ticaret İl Müdürlüklerine, hem tüketicilerden  hem de firmalardan bu yönde gelen şikayetlerin artması üzerine gerekli  tedbirlerin alınması ve mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma başlattıklarını  dile getiren Pekcan, bu kapsamda kısa bir süre içinde SERBİS'i hayata  geçireceklerini bildirdi.

Güncel yetkili servislere kolay ve doğru bir şekilde erişilebilecek

Pekcan, söz konusu proje ile firmaların yetkili servis istasyonu  bilgilerinin internet ortamında güncel olarak yer almasını amaçladıklarını ifade  ederek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede yetkili servislerle ilgili yeni bir internet sitesi  oluşturacağız. Site kullanıma açıldığında, tüketiciler firmaların güncel yetkili  servis bilgilerine bu site üzerinden kolay ve doğru bir şekilde erişebilecek.  Böylece sahte servislerin tüketicileri yanıltması ve mağdur etmesinin önüne  geçeceğiz ve aynı zamanda firmaların ticari itibarlarıyla marka değerlerini de  koruyacağız. Proje tamamlandığında, tüketicilerin, ürünlerle ilgili sorun  yaşadığında firmaların yetkili servislerine arama motorları gibi doğru bilgiye  ulaşmada sorun yaşayacağı platformlardan değil, güvenilir tek bir kanaldan doğru  bir şekilde ulaşmalarını sağlayacağız.”

Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanlığı 180 Günlük İcraat Programı kapsamında  sürdürülen projeye ilişkin sistem yazılım, kodlama ve tasarım aşamasının devam  ettiğini belirterek, aralık ayının ikinci yarısında yazılım süreci ve sisteme  veri girişlerinin tamamlanacağını, veri girişlerinin yapılması ve test aşaması  tamamlandıktan sonra da yıl sonu itibarıyla internet sitesinin vatandaşların  kullanıma açılacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.