Ünlü alışveriş sitesi hacklendi! 10 bin kişinin bilgileri çalındı

Kayıtlı yazarların yorumlarını içeren bir katılımcı sözlük olan Ekşi Sözlük'te ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre kitap, müzik ve DVD ürünleri satan 'Kitapyurdu' sitesindeki kullanıcı bilgileri çalındı. Üstelik çalınan hesap bilgilerinin, Telegram gruplarında herkese açık bir şekilde paylaşıldığı öne sürüldü.

Ünlü alışveriş sitesi hacklendi! 10 bin kişinin bilgileri çalındı
banner150

Webtekno'da yer alan habere göre, popüler kitap alışveriş sitesi Kitapyurdu‘nun kötü niyetli kişiler tarafından siber saldırıya uğradığı ve yaklaşık 10 bin hesabın çalındığı iddia edildi.

GECE SAATLERİNDE POSTA ALDIĞI İDDİASI

Gece saatlerinde Kitapyurdu hesabından puanlarının harcanması yoluyla alışveriş yapıldığını gösteren bir e-posta aldığını ifade eden Ekşi Sözlük yazarı, alışveriş yapan kişinin kendi adresini ve telefon numarasını açık açık yazarak alışveriş gerçekleştirdiğini ve telefon numarası üzerinden iletişime geçtiğini ifade ediyor.

TELEGRAM GRUBUNDA RASTLANDI

Daha sonra hesabı çalınan kullanıcı, alışverişi yapan kişinin 18 yaşında biri olduğunu ve hesaba bir Telegram grubu aracılığıyla rastladığını belirten cevap aldığını belirtti. Bunun üzerine grubu bulup yöneticileriyle iletişime geçtiğini, paylaşımların durdurulması yönündeki talebinin ardından ise yöneticinin kendisine yukarıdaki mesajı yazdığını belirtiyor. 

Olayı aktaran Ekşi Sözlük yazarı, Kitapyurdu bilgilerinin paylaşıldığı Telegram grubunun, Kitapyurdu hesaplarının paylaşıldığı gönderinin, hesap bilgilerinin ve şifrelerinin görüntüsünün ve hesabından yapılmış olan alışverişin dekontunun ekran görüntüsünü de (aşağıda) söz konusu paylaşımına eklemiş durumda.

KİTAPYURDU İDDİALARA YANIT VERDİ

Bu iddialar üzerine Kitapyurdu sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlandı. Yapılan açıklamada, "22.02.2021 sabah saatlerinde Telegram uygulaması üzerinde Kitapyurdu.com’da bir güvenlik zafiyeti oluştuğu ve kullanıcılarımızın bilgilerinin paylaşıldığı şeklinde bir mesaj ve bir liste dolaşıma girmiştir. Yine Telegram üzerinde bir kullanıcının “Robin Hood”luk yaptığı iddiasıyla yaptığı bir yazışmanın olduğu bir ekran görüntüsü dolaşmaktadır. Öncelikle böyle bir güvenlik zafiyeti olmadığı ve Kitapyurdu.com’un “hacklendiği”, “bilgilerinin ele geçirildiği” vb. iddiaların asılsız ve gerçek dışı olduğunu ve Kitapyurdu’nun KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZİ SAKLAMADIĞI BİLGİSİNİ bütün müşterilerimize ve kamuoyuna güvenle bildiririz." ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.