Uçakta telefonu kapatmayan yandı! Cezası tam 2 bin 124 lira...

Uçakta cep telefonlarını kapatmayanlara artık para cezası geldi. Ödenecek rakam ise dudak uçuklattı.

Uçakta telefonu kapatmayan yandı! Cezası tam 2 bin 124 lira...

RESMİ Gazete'de bugün yayımlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğ yayınladı.

Tebliğ ile ezalar arttırılırken uçakta cep telefonunu kapatmayanlara para para cezası geldi. Bundan sonra cep telefonlarını uçak yolculuğunda kapatmayanlara 2 bin 124 TL ceza verilecek. Geçen sene bin 701 olan ceza sadece telefonları kapsamıyor.

Tebliğe göre uyarıya rağmen uçakta elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden, yerine oturmayan, kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan, yolcular veya kabin ekibiyle tartışmaya devam eden, kabin ekibinin görevini yapmasını engelleyen, yolculara veya kabin ekibine hakaret eden, onlara sözlü tacizde bulunan, verilen talimatları yerine getirmeyen, sigara veya elektronik sigara içen kısaca uçuş kurallarını ihlal eden yolculara verilecek 2 bin 124 TL ceza verilecek.

RİSKE GİREN PİLOTA DA CEZA
Uçuş emniyetini kasıtlı olarak riske atan bir pilot hakkında 14 bin 163 TL ceza kesilebilecek. Yetersiz yakıt ile uçuşa başlanmış olması durumunda ise ilgili uçuş personeli sadece 3 bin 541 TL cezanın muhatabı olacak. İnsansız hava araçları (İHA) ile izinsiz, kayıtsız, tescil olmadan uçuş gerçekleştirmenin cezası 8 bin 498 TL, İHA kullanımı suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlalin cezası ise 2 bin 124 TL oldu.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.