Tutuklanması bekleniyordu! Tek bir şartla serbest bırakıldı

23 yaşındaki bir üniversite öğrencisi geçtiğimiz Mayıs ayında, bir reklam panosuna devlet büyüklerine hakaret içeren slogan yazdı.

Tutuklanması bekleniyordu! Tek bir şartla serbest bırakıldı
banner150

Genç, bu hareketi sonrası yakalanarak gözaltına alındı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen gence mahkeme, düşünce özgürlüğü konulu kitaplar okuyup özetini çıkarma cezası verdi. Adli kontrol ile serbest bıraktı.
İstanbul Ataşehir'de üniversiteli bir genç reklam panosuna devlet büyüklerine hakaret içeren bir slogan yazdı. Gözaltına alınan genç tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. O şart da; her hafta düşünce özgürlüğü konulu bir kitap okuyup özetini çıkaracak ve mahkemeye sunacak.

Devlet büyüklerine hakaretten gözaltına alındı. Mahkeme tutuklama yerine ödev verdi. Ödevi ise; düşünce özgürlüğü konulu kitaplar okuyup özetini çıkarmak.

HAKARET İÇEREN SLOGAN YAZDI, GÖZALTINA ALINDI

Habertürk'ten Arzu Kaya'nın haberine göre; olay, Mayıs ayında İstanbul Ataşehir'de yaşandı. 23 yaşındaki üniversite öğrencisi bir genç reklam panosuna slogan yazdı. Sloganlar devlet büyüklerine hakaret içeriyordu. Hakaret içeren sloganını yazdığı sırada onu ise bir temizlik görevlisi gördü. Polise ihbarda bulundu. Güvenlik kameralarından tespit edilen genç hakkında gözaltı kararı verildi.

KARAR HERKESİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Tutuklama istemiyle Anadolu Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen üniversiteli genç, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık karara itiraz etti, dosya bir üst mahkemeye gitti. Ancak hakim öyle bir karar verdi ki, üniversiteli genç dahil herkes şaşkına döndü. Adli kontrol şartı; Her hafta bir kitap, okuyup özetini çıkarıp, mahkeme kalemine teslim etmesi.

DÜŞÜNCE HÜRRİYETİ KONUSUNDA HER HAFTA 1 KİTAP

Dahası mahkeme şüpheliye düşünce ve kanaat hürriyeti konularında seçip okuması için her hafta içim 16 kitaplık bir liste verdi. İçinden seçecek. Şüpheli eğer kitapları okuyup özet çıkarmayı bırakırsa tutuklanarak cezaevine gönderilecek.

KARARA YORUMLAR

Üniversiteli genç Mayıs ayından beri haftada bir kitap okuyup özet çıkarıyor. Kararı beğenenler de var. Hangi kitabı okuduğuna bağlı olduğunu düşünüp, ne kadar süreyle okuyacağının önemli olduğunu savunan da. Vatandaşlar kitap okumaya teşvik olarak yorumluyor. Hukukçular ise "emsal" diyor.

"FAYDALI, DEĞİŞİK KARAR"

Kararı yorumlayan avukat Süreyya Kardelen Yarli,"Görebileceğimiz emsal nitelikteki değişik bir karar. Burada verilen kararda değişik ve ilginç olan şey şu, her zaman verilen adli kontrol kararlarının dışına çıkılmış. Bunun benzerlerini biz Avrupa'da yada Amerikan hukukunda görüyoruz. Bu kadar çeşitli değişik adli kontrol kararlarını. Düşünmeye sevk edecek bu şekilde bir yargılama makamının verdiği kararın hem yargılama açısından hem şüpheli açısından hem de toplumdaki ceza hukuku, uzlaşma bakımından daha faydalı olacağını düşünüyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.