TSK'dan kritik açıklama: 3'ü sözde lider 56 terörist öldürüldü!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca, son bir hafta içerisinde yürütülmüş olan operasyonlarda 3'ü sözde lider kadroda olmak üzere, 56 terörist öldürüldü.

TSK'dan kritik açıklama: 3'ü sözde lider 56 terörist öldürüldü!
banner150

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmeye göre,  14-20 Eylül'de PKK/KCK terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş  güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Ağrı ile Irak'ın kuzeyinde  yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara devam edildi.

Operasyonlarda 3'ü sözde lider kadroda bulunan yurt içinde 21, yurt  dışında 35 olmak üzere, 56 terörist etkisiz hale getirildi.

Yapılan arazi arama faaliyetlerinde, 23 piyade tüfeği, bir tüfek, bir  doçka uçaksavar, 2 AT-4 tanksavar füzesi, bir AT-5 tanksavar füzesi, 3 RPG-7  roketatar, 4 keskin nişancı tüfeği, 2 makineli tüfek, 3 tabanca ve bu silahlara  ait çok miktarda mühimmat ile 63 el bombası, bir silah üstü termal kamera, 5  telsiz, bin 53 fünye, 100 kilogram amonyum nitrat ve 30 kilogram patlayıcı madde  ele geçirildi, 11 el yapımı patlayıcı ise imha edildi. Operasyonlarda, 9 asker  yaralandı.

Terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile  mücadeleye yönelik operasyonlarda ise 44 bin 949 paket kaçak sigara, 149 kilo 65  gram kenevir tohumu, 669 bin 478 kök kenevir bitkisi ve 725 kilo 168 gram  uyuşturucu madde ele geçirildi.

Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlar

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Azez-Cerablus arasında bulunan  toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrelik alan kontrol altına alındı.

İdlib bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri,  Astana  mutabakatı kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona  erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden  edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl  yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak için  "Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü" olarak görev yapmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerince 13 Ekim 2017'den itibaren  planlı 12 gözlem noktası faaliyete geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede  çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik  faaliyetlerini Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları  çerçevesinde sürdürüyor.

Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen  terörist sayısı 4 bin 573 oldu.

Terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 asker  şehit olurken, 241 asker de yaralandı.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu tarafından, 18 Mart itibarıyla kontrol  altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürüyor.  Bu kapsamda, bugüne kadar 267 mayın ve bin 402 el yapımı patlayıcı imha  edildi.

Münbiç bölgesi

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik  Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat Alanı ile Münbiç bölgesi  arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince 18 Haziran'dan bu  yana 48 bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.