banner232

Kanı ve karaciğeri pırıl pırıl yapan mucizevi besin

Diyetisyen Melike Bektaşoğlu, özellikle salgın döneminde vücuda önemli etkisi olabilecek kırmızı pancar hakkında bilgilendirmede bulundu. Bektaşoğlu, kırmızı pancarın kandaki zehri temizlediğini ve mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Kanı ve karaciğeri pırıl pırıl yapan mucizevi besin

Beslenme ve Diyet Uzmanlarının en çok önerdiği besinlerin başında gelen kırmızı pancarın birçok faydası bulunuyor. Milliyet’in haberine göre Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Bektaşoğlu, kırmızı pancarın faydaları hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Korona virüs salgınında en önemli besinin kırmızı pancar olduğunu söyleyen Diyetisyen Melike Bektaşoğlu, kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına da yardımcı olduğunu vurguladı.

AYNI ZAMANDA İLTİHAP ÖNLEYİCİ ETKİSİ VAR

Bu süreçte kırmızı pancarın sofralarda mutlaka bulunması gerektiğini belirten Bektaşoğlu, "Kırmızı pancar aynı zamanda iltihabı önleyici, azaltıcı ya da ortadan kaldırıcıdır. A, B, C, P vitaminleri ve mineraller bakımından da çok zengindir. Kırmızı meyve ve sebzeler çok yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da engelleyebilir. Aktif olarak sporla uğraşıyorsanız pancar sizin için bulunmaz bir besin olmaktadır” dedi. 

Bektaşoğlu, kırmızı pancar hakkında verdiği bilgilere şu şekilde devam etti:

“Pancar suyunun kas fonksiyonu üzerinde iyileşmeyi artıracağı ve uzun mesafe koşucuları arasında sık rastlanan akut inflamatuar (iltihap) durumları azaltarak kas ağrılarını azaltacağını birçok çalışmada ispatlanmıştır. Bazı kanser türlerinde önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle hipertansiyonda, gıda takviyesi olarak pancar suyu tüketiminin kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Sofralarımızdan eksik etmeyelim. Özellikle çiğ olarak tüketilmeli veya haşlama şeklinde tüketebilirsiniz”

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.