İstanbul 4.6 büyüklüğündeki deprem ile sallandı

İstanbul'da 4,6 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. İlk bilgilere göre, olayda can kaybı olmadığı bilgisine ulaşıldı.

İstanbul 4.6 büyüklüğündeki deprem ile sallandı
banner150

Saat 11:00'da İstanbul'da da hissedilen bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 1 saniye boyunca hissedilen deprem korkuya yol açtı.

Marmara Denizi'nde Silivri açıklarında meydana gelen ve 4,7 büyüklüğünde ölçülen deprem İstanbul'un pek çok ilçesinde hissedildi.

Sarsıntının merkez üssü Marmara Ereğlisi'ne 15 kilometre, İstanbul Büyükçekmece'ye 45 kilometre uzaklıkta. Merkez üssünün şehir merkezlerine mesafesi ise Tekirdağ 52 kilometre, İstanbul ise 71 kilometre.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, İstanbul Silivri açıklarında saat 11:00'da 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kısa süreli paniğe neden olan depremin 9.8 kilometre derinlikte gerçekleştiği kaydedildi. Silivri'de bazı okullar tedbir amaçlı boşaltıldı. 

BEKLEYİP GÖRMEK LAZIM
İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV canlı yayınında konuya ilişkin soruları yanıtladı.

Silivri merkezli 4.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem ile ilgili, "Depremin ne getireceğinin bekleyin görmek lazım" diyen Tüysüz,  "Bunun arkasından artçılar gelebilir" dedi.

SİLİVRİ BELEDİYE BAŞKANI: CAN VE MAL KAYBI SÖZ KONUSU DEĞİL

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz deprem sonrasın yaptığı ilk açıklamada “Yetkililerle görüştüm. Büyük bir depremi tetiklemesi söz konusu değil dediler. Silivri'de 4 tane deprem gözlem evimiz var. Bütün yetkililerle de görüştüm korkulacak bir şey yok. Deprem gerçeği ile İstanbul'un da Silivri'nin de yüzleşmesi gerekiyor. Şuana kadar aldığımız hasar bilgisi yok. Şuan bize ulaşan can ve mal kaybı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan depremle ilgili bir açıklama da AFAD'tan yapıldı. AFAD depremin büyüklüğünü 4,6 olarak açıkladı.

Silivri'de bugünkü ikinci deprem

İstanbul'un tüm ilçelerinde hissedilen deprem öncesinde saat 10:30'da da aynı noktada 3,1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti.

AKDENİZ DE SALLANDI
Öte yandan AFAD'ın verilerine göre, saat 10:49'da ise Akdeniz'de 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.