İşkur'dan engelli ve eski yükümlülere müjde!

Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik 2021/1. dönem proje başvuruları başladı.

İşkur'dan engelli ve eski yükümlülere müjde!

Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik projeler ile engellilerin istihdamına yönelik diğer projeler (engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri, korumalı işyerleri) için 2021/1. dönem son başvuru tarihi 18 Aralık 2020’dir.

İsteklilerin, güncel başvuru rehberi ve güncel başvuru formu kapsamında hazırlayacakları proje tekliflerini, 18 Aralık 2020 tarihi mesai saati sona erene kadar Türkiye İş Kurumunun her ilde kurulu bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine bir (1) asıl ve bir (1) kopya olarak elden teslim etmeleri veya posta ile göndermeleri gerekmektedir.

-Engellilerin, sunmuş oldukları ve Yetkili Komisyonun değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen engellinin kendi işini kurma projelerine; “kuruluş işlemleri desteği” kapsamında en fazla 5.000 TL, “işletme gideri desteği” kapsamında en fazla 15.000 TL ve “kuruluş desteği” kapsamında en fazla 45.000 TL olmak üzere, toplamda azami 65.000 TL hibe desteği,

-Eski hükümlülerin, Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile sundukları ve Yetkili Komisyonun değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen eski hükümlünün kendi işini kurma projelerine ise “kuruluş desteği” kapsamında en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verilebilecektir.

Hem engelli hem de eski hükümlülerin başvuru şartları arasında; 18 yaşını tamamlamış ve İŞKUR’a kayıtlı olmak, işyerinin kurulacağı il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak, Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, kendi üzerine kayıtlı işyeri/işletme olmamak (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), herhangi bir icra dosyası bulunmamak, kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak gibi genel şartlar yer almaktadır. Diğer başvuru dönemlerinden farklı olarak bu başvuru döneminde; engelli ve eski hükümlülerin -son başvuru tarihi itibariyle- Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projesi için “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projesi için ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) sahip olması gerekmektedir.

Projeye başvurmak isteyen kişiler; başvuru için istenen belgeler, başvuruya dair tüm şartlar ve ayrıntılar için https://www.iskur.gov.tr/duyurular/2021-1-donemine-iliskin-proje-basvurulari-basladi/ linkini kullanarak, 444 75 87 ve Alo 170 iletişim kanallarını kullanarak detaylı bilgi alabilirler.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.