''En az 14, hatta 28 gün tam kapanma şart''

Sağlık meslek örgütleri ve sağlıkçı milletvekilleri, sağlık sisteminin artan vaka sayılarını kaldıramadığını ve ambulansların hastane kapılarında sıraya girdiği belirterek bir an önce en az 14 günlük, eğer mümkünse 28 günlük tam kapanma uygulanması için çağrı yaptı.

''En az 14, hatta 28 gün tam kapanma şart''

Sağlık meslek örgütlerinin temsilcileri ve sağlıkçı milletvekilleri zaman kaybetmeden en az 14 günlük tam kapanma uygulanması için çağrı yaptı. Sağlık sisteminin çökme noktasında olduğunu, hastanelerin artık bu yükü kaldıramadığını belirten sağlıkçılar, “Mümkünse 28 gün veya en az 14 günlük tam kapanma bir an önce uygulanmalı. Yurttaşlara bu süreçte de psikolojik ve ekonomik destek sağlanmalı” dedi.

Sağlık sisteminin artık bu durumu kaldıramadığını vurgulayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, BirGün'e yaptığı açıklamada “İnsanlar sedyelerde entübe ediliyor. Ambulanslar hastane kapılarında sıraya giriyor. Yoğun bakımlar uçurumun kenarında. En uzun kuluçka süresi 14 deniliyor ve dolayısıyla bu kuluçka süresi kadar bir süre kapanmanın önemi çok büyük. Tam kapanmayla birlikte bulaş engellenecek ve bulaşma hızı da düşmüş olacak” dedi.

28 GÜNLÜK KAPANMA DAHA GÜVENLİ
“Biz en az iki kuluçka süresi kadar yani, 28 günlük tam kapanma öneriyoruz çünkü bu süre daha güvenli” diyen Fincancı, “28 günlük tam kapanma bulaş zincirini büyük oranda kırar ve sağlık kurumları üzerindeki yükü de azaltır. Her gün birçok meslektaşımızı kaybediyoruz. Her biri bir can ve bir değer. Bunu önlemek gerekiyor. Sağlık kurumları salgın karşısında yetemediği için işlevsiz hale geliyor o nedenle de tam kapanma diyoruz. Kapanma durumunda da bütün yurttaşların insanca yaşayabileceği bir gelir sağlanmalı” diye konuştu.

BELİRTİLER 20-25 GÜN SÜREBİLİYOR
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım ise “Covid-19’un belirtileri iki ile yedi gün arasında ortaya çıkıyor. Belirtiler büyük oranda da ilaç kullanımıyla beraber 14 günden sonra ortadan kalkıyor ve bu nedenle de en az 14 günlük tam kapanma öneriyoruz. Ancak, bazı hastalarda belirtilerin 20 - 25 gün devam ettiği de görülüyor. Bu yüzden de mümkünse 28 günlük bir tam kapanma gerekiyor. 14 gün tam kapanmayı getirip fabrikalarda, işletmelerde çalışmaya ve üretime devam ettirirseniz de bu da tam kapanma olmaz ve süreç kontrol altına alınamaz. Bütün illerden bizlere yoğun bakımların dolu olduğu, hastaların evlere gönderildiği veya hastanelerde yatak sırası beklendiği yönünde bilgiler geliyor” dedi.

SALGIN BİLİME AYKIRI YÖNETİLİYOR
Birçok sağlık meslek örgütüyle beraber tam kapanma için çağrı yaptıklarını hatırlatan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık- İş) Genel Sekreteri Erdoğan Demir de şunları anlattı:

“Salgın kesinlikle bilime aykırı yönetiliyor. Tam kapanmayı 21 gün, 10 gün veya 14 gün uygulayan ülkeler var. Biz de ülkemizdeki duruma bakarak en az 14 günlük bir tam kapanma gerektiğini düşünüyoruz. Bu tam kapanmayla elbette salgın tamamen ortadan kalkmaz ama salgınla mücadelede önemli bir ivme kazandırır. Bu kapanmanın da yurttaşlarıücret ve hak kaybına uğramadan gerçekleşmesi gerekiyor.”

TAM KAPANMA HAYAT KURTARACAK
"Mutlaka en az 14 günlük tam kapanmaya gidilmeli" diyen CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal ise “14 günlük tam kapanma vatandaşların hayatını kurtaracak. Hayatını kaybeden yurttaşların sayısını düşürecek. Biz 14 günlük tam kapanmayı olmazsa olmaz olarak görüyoruz. İktidarın 28 günlük tam kapanmayı da uygulayabileceğini düşünmüyorum. Çünkü daha 14 günlük tam kapanmayı uygulayamıyorlar” diye konuştu.

TAM KAPANMA İÇİN DAHA FAZLA GECİKİLMEMELİ
AK Parti iktidarının pandemi sürecini çok kötü yönettiğini belirten HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik ise şunları söyledi:

“Süreç şeffaf yönetilmedi ve 'Kamyonun freni patladı duvara çarptığında da zaten durur' anlayışıyla süreç yönetildi. Yanlış bilgi vererek Dünya Sağlık Örgütü’nü bile yanılttılar. Kötü yönetilen süreç nedeniyle yüz binlerce insanımız enfekte oldu ve on binlerce insanımız da hayatını kaybetti. Bunun önüne geçmek için de en az 14 günlük tam kapanma gerekli.

Tam kapanma için daha fazla geç kalınmadan adım atılmalı. Bilim insanları, 28 günlük tam kapanmanın daha güvenli olduğunu belirtiyor ancak tam kapanma sürecinde de insanların psikolojik ve ekonomik olarak ayakta kalabilmeleri için desteklenmesi lazım. AK Parti pandemi sürecinde olması gereken yardımları yaparak ve kaynakları seferber ederek tam kapanmaya gitmeli.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.