Dünyanın gözü İstanbul'da... Tarihi zirve başladı!

Türkiye Suriye konulu dörtlü zirveye ev sahipliği yapıyor. Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedefleniyor. Vladimir Putin ve Emmanuel Macron ve Angela Merkel, Astana platformu ile BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura Vahdettin Köşkü'ne geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve öncesi Vahdettin Köşkü'nde Merkel, Putin ve Macron ile baş başa görüştü. Cumhubaşkanı Erdoğan'ın ikili görüşmeleri sonrasında İstanbul'daki tarihi Suriye zirvesi başladı.

Dünyanın gözü İstanbul'da... Tarihi zirve başladı!
banner150

Türkiye'nin ev sahipliğindeki Suriye konulu dörtlü zirve, Almanya, Fransa ve Rusya'nın katılımıyla bugün İstanbul'da başladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da zirvede yer alıyor. Dörtlü zirvede ana gündem, İdlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak.

LİDERLERLE İKİLİ GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu  dörtlü zirvenin yapılacağı Vahdettin Köşkü'ne geldi. Kısıklı'daki konutundan çıkan Erdoğan, Vahdettin Köşkü'ne ulaştı.  Erdoğan, yol boyunca kendisine sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşları  selamladı.

Erdoğan zirve öncesi Merkel ile görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan son olarak Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

UÇAKLARI PEŞE PEŞE İNDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Suriye Zirvesi'ne  katılmak üzere İstanbul'a geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel 13.10'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 13.25'te, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ise 13.55'te İstanbul'a geldi.

Özel uçaklarıyla İstanbul'a gelen Devlet Başkanları, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer tarafından karışılandı. 3 lider daha sonra makam araçlarıyla havalimanından ayrılarak Suriye Zirvesi'nin yapılacağı Çengelköy'deki Vahdettin Köşkü'ne hareket etti. 

ZİRVEDE YER ALAN HEYETLER

Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın yer alıyor.

Rusya'dan, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Danışmanı,  Yuri Uşakov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşınin, Rusya Federasyonu Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiyev katıldı. Fransa'dan diplomatik danışman Be Philippe Etienne,  Cumhurbakanının Suriye Özel Temsilcisi Be Françoıs Senemaud, askeri danışman Bernard Rogel, Fransa Ankara Büyükelçisi Be Charles Frıes, diplomatik danışman yardımcısı Aurelıen Lechevalıer katıldı.  Almanya'dan,  sözcü, Steffan Seibert, başdanışman Jan Hecker, başdanışman yardımcısı Helen Winter, Cumhurbaşkanlığı Direktörü Peer Gebauer katılıyor.

ORTAK BİLDİRİ ÇIKACAK

Suriye konulu dörtlü zirvede ana gündem, İdlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak. Ayrıca zirvede, sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib'deki durum ve Astana ve Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci ele alınacak.  Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedeflenirken, toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor.

Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedefleniyor. Toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor. Alman ve Fransız yetkililerin mesajlarında, Rusya'ya tavrını açıkça ortaya koyma ve Esad rejiminin müttefiki olarak sorumluluk üstlenme çağrısı yapılıyor. Rusya ise İstanbul zirvesinden dönüm noktası niteliğinde karar çıkmasının beklenmemesi gerektiğine işaret ederek, zirvenin dört ülke arasında işbirliği alanları için fikir teatisi yapmak için önemli bir platform olacağına dikkati çekiyor.

KÜÇÜK GRUPLAR BİR ARADA

Zirve, Astana platformu ile BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Cenevre'de oluşturduğu "küçük grup"tan temsilcileri ilk kez bir araya getirecek. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dörtlü zirveye ilişkin, "Bu zirvede bizim öncelikli amacımız, Suriye'de çözümün askeri değil, siyasi olduğu gerçeğinden, ilkesinden hareketle acaba yeni ne tür formüller üretebiliriz konuları üzerinde durmak olacak.Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu çerçevede İdlib mutabakatının muhafaza edilmesi ve özellikle rejim kaynaklı ihlallerin önlenmesi yönünde değerlendirmeleri olacak" dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov de liderlerin Suriye'yle ilgili ortak konular bulmak için farklı formatları birleştirme ve "saatlerini ayarlama" üzerinde duracağını ifade  etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.