Aralarında Kahramanmaraş'ta da bazı markalar var! Bakanlık taklit, tağşiş yapan firmaları ifşa etti!

Tarım ve Orman Bakanlığı 'Taklit ve Tağşiş' listesini yeniledi. Yeni tahlillerde Kahramanmaraş'ta ise 7 firma Bakanlık tarafından ifşa edildi. İşte o liste...

Aralarında Kahramanmaraş'ta da bazı markalar var! Bakanlık taklit, tağşiş yapan firmaları ifşa etti!

Vatandaşlara sahte ürün yediren firmalar belli oldu! Tarım ve Orman Bakanlığı taklit, tağşiş yapan firmaları ifşa etti! Kahramanmaraş'ta da bazı markaların değişik ürünlerde taklit, tağşiş yaptığı tespit edildi. Bakanlığın alkollü dönerden ayçiçek yağına, içecekten bala, domuz etinden kuru yemişe, kadar birçok üründe sahtecilik yapıldığını ortaya çıkardığı o liste...

Tarım ve Orman Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı tağşiş listesini yeniledi. Yapılan son tahlillerde 618 firma 1211 parti üründe taklit ya da tağşiş yapıldığı belirlendi. 2012 yılından bu yana yapılan incelemeler sonucunda ise 1283 firma ve 2816 üründe taklit ve tağşiş olduğu ortaya çıktı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. 

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir."

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 21:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan
Gökhan - 5 ay Önce

Bunları yayınlamak eyvAllah sözüm yok ama bu tür yerleri kapatmadıkları sürece daha çok maval dinleriz. İnsanı öldür sonra kusura bakma yanlışlıkla oldu de peh!

Zatın biri
Zatın biri - 5 ay Önce

Akif oğlu sekerleme de var listede

Süleyman kırkgöz
Süleyman kırkgöz - 5 ay Önce

GÖKSUN markalı yoğurt ve tereyağda margarin tespit edilmiş. Yazıklar olsun

Ali
Ali - 5 ay Önce

Küçükev e bakhele

Emir46
Emir46 - 5 ay Önce

Okuduklarınızı bile doğru anlayamıyorsunuz küçük ev değil küçük konak arifoglu şekerleme değil akifoglu ona göre yorum yazın

SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.