Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan: ''Hâkim vicdanını başkasına emanet edemez''

Yargı bağımsızlığının, demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz gereklerinden olduğunu belirten AYM Başkanı Arslan, ''Son yıllarda yaşadığımız tecrübeler, yargının sadece yasama ve yürütmeye karşı değil aynı zamanda her türlü paralel yapı ve oluşuma karşı da bağımsız olması gerektiğini göstermiştir. Hâkim, hiçbir şart ve ahval altında aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez. Tam da bu sebeple anayasa uyarınca görevlerinde bağımsız ve tarafsız olan hâkimler, anayasaya, kanuna, hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre karar verirler'' dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan: ''Hâkim vicdanını başkasına emanet edemez''
banner150

Anayasa Mahkemesinin 57. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Arslan, ''Anayasa değişikliğiyle benimsenen yeni sistemin en önemli kurumunun, tabir yerindeyse 'alametifarikası' Cumhurbaşkanlığı Kararnameleridir'' dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, son iki senede iptal davalarının sayısının hızlı bir yükseliş gösterdiğini bildirerek şunları söyledi: ''İptal davalarının yaklaşık yüzde 70’i kanunlaşan olağanüstü hâl kanun hükmünde kararnameleri ile Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinden oluşmaktadır. Şu anda Mahkeme’nin önünde anayasallık denetimi yapılacak olan 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bulunmaktadır. Bu istatistiklerin de ortaya koyduğu üzere, önümüzdeki dönemde norm denetiminde verilecek kararların ağırlığını kanunlaşan OHAL KHK’ları ile Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri oluşturacaktır. Belirtmek gerekir ki, itiraz başvurularının aksine, iptal 22 davasına konu olan kanun ya da kararnameler çok sayıda kuralı içerdiğinden bu davaların hazırlık ve karar süreci çok daha uzun olmaktadır'' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.