Facebook artık belirli koşulları karşılayan, içerik oluşturuculara para kazanmanın farklı yollarını sunuyor. İşte adım adım yapmanız gerekenler...

Facebook sayfanız veya profiliniz aracılığıyla Facebook'tan para kazanmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bir Facebook yayıncısı veya yaratıcısı olarak para kazanmanın 4 yolunu keşfedin, para kazanmak nasıl başlayacağınızı bu içeriğimizle birlikte öğrenin.

Bilindiği gibi Youtube'dan sonra en çok paylaşılan sosyal medya platformu olan Facebook, içerik havuzunu yeni reklam modelleriyle zenginleştirerek, reklam gelirinin %55'ini içerik üreticileriyle paylaşmaya başladı.

Sayfalar artık Facebook'taki içeriklerinden para kazanabilir ve bir yayıncı veya içerik oluşturucu olarak Facebook'tan ödeme alabilir.

facebook-ad-breaks

1 - Yayın İçi Reklamlar

Yayın içi video reklamlar, video içeriğinden önce, sırasında veya sonrasında kısa reklamlar ekleyerek video oluşturucuların ve yayıncıların para kazanmalarına yardımcı olur. Geçen yıl Türkçe dil desteğiyle eklenen yayın içi video reklam işlevi artık Facebook medya ortakları aracılığıyla kullanıma sunuldu.

İçerik oluşturucular, izleyicilere gösterilen video reklam gelirinin %55'ini alır. İzleyiciler, videoyu izlemeye devam etmek için reklamın tamamını izlemelidir. Reklamverenler farklı kitleleri hedeflediğinden, izleyiciler genellikle farklı reklamlar görür.

Yayın içi reklam türleri nelerdir?

Videolarınıza 3 farklı türde yayın içi reklam ekleyebilirsiniz: videodan önce gösterilen reklamlar, videonun ortasında gösterilen reklamlar sayesinde gelir elde edebilirsiniz.

İlk önce yapmanız gerekenler

Facebook'un İş Ortağı Para Kazanma Politikasına uymalı ve bu standartlara uymalısınız.
En az 10.000 takipçisi olan bir Sayfadan (bir profilden değil) paylaşımda bulunmalısınız.
En az 3 dakika uzunluğundaki videolar, son 60 günün 1 dakikası içinde en az 30.000 kez izlenmiş olmalıdır.
Son 60 gün içindeki canlı olmayan, canlı ve önceden canlı videoların toplam izlenme süresi (tekrar oynatma dakikaları dahil, ancak öne çıkan, çapraz yayınlanan veya ücretli videolar hariç) 600.000 olmalıdır.
En az 18 yaşında olmalısınız.
Yayın içi video reklamlar için uygun olan bir ülkede yaşıyor olmalısınız.

İçerik Stüdyosu’nda uygunluğu kontrol etme

İçerik oluşturucu stüdyonuzda oturum açın.
Para Kazanma kutusunda Uygunluğu Kontrol Et'i tıklayın.
İş Ortağı Para Kazanma Politikası altında durumunuzu kontrol edin.

Sayfa İstatistikleri'nden uygunluğu kontrol edin

Kontrol etmek istediğiniz sayfaya gidin.
Sayfanın üst kısmındaki İstatistikler sekmesine tıklayın.
Sol menüden Videolar'a tıklayın.
Yayın İçi Reklamlara Erişin altında Görüntüle'yi tıklayın.
Videolarınıza reklam ekleyerek, her videodaki içeriği kullanma hakkına sahip olduğunuzu onaylamış olursunuz.

facebook-statistics

Facebook Yayın İçi Video Reklamları: Mevcut Ülkeler ve Diller

Yayın içi reklamlar, yalnızca belirli dillerde ve ülkelerde videoları olan ana sayfalarda kullanılabilir. Ayrıntıları görüntülemek için tıklayın.

Facebook parayı ne zaman öder?

Reklam arası ödemeleri için, ayın 21'i civarında geçen ayın bakiyesini alırsınız. Ödemeler, yalnızca ödeme hesabınızdaki kazanç bakiyesi 200 Doları veya üzerine ulaştığında yapılacaktır.

Şunu da hatırlatmakta fayda var. Uluslararası ödemelerin bankanıza veya PayPal hesabınıza ulaşması birkaç gün sürebilir.

Facebook ödemeler için hangi para birimini kullanıyor?

Facebook yalnızca ABD doları olarak ödeme yapar.

Tahmini gelirimi nasıl kontrol edebilirim?

Tahmini kazançlarınızı Creation Studio'da görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Gelir istatistikleri nasıl hesaplanır?

Videoların paylaşılması ve çapraz yayınlanması dahil, yüklediğiniz videolardan elde edilen kazanç istatistikleri. Çapraz gönderileriniz ve diğer kişilerin video paylaşımlarıyla ilgili istatistikleri görmezsiniz.

facebook-para-kazanma-kosullari

İstatistikleriniz şöyle ayrılmıştır:

Tahmini gelir: Bu, gösterim sayısına ve görüntülenen reklamların BGBM'sine dayalı tahmini bir video reklam arası geliridir. Nihai ödeme; incelenmeyi bekleyen, içerik sahipliği iddiaları ve diğer düzenlemeler nedeniyle bu tahminden farklı olabilir.

1 dakikalık video görüntülemeleri: Bu sayı, reklam arası olan tüm videoların 1 dakikalık veya daha uzun görüntülemelerini içerir. Reklam araları olmayan video görüntülemelerini hariç tutar. 1 dakikalık video görüntülemeleri para kazanma için önemlidir çünkü bir izleyici videoyu en az 1 dakika izleyene kadar reklamlar gösterilmez. Reklam aralarının yerleşimi, videodan videoya ve izleyiciden izleyiciye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, bu ölçüm, videonuzdaki reklam gösterimlerinin sayısını doğrudan tahmin etmez.

Para Kazanılan Görüntüleme CMP'si: Bu, 1 dakika veya daha uzun reklam arası içeren bir videonun 1.000 görüntülemesi başına kazandığınız tutardır. Para kazandıran görüntüleme BGBG'nizi artırmak, aynı sayıda görüntüleme için daha fazla para kazanmanız anlamına gelir.

Reklam CMP'si: Bu, bir reklamverenin içeriğinizde 1.000 reklam gösterimi için ödediği tutardır. Reklam BGBM'niz, içinde bulunduğunuz günün saati, hedef kitlenizin demografisi ve hedef kitlenize ulaşmak isteyen reklamverenlerin sayısı gibi birçok faktörden etkilenir. BGBM'nin, gerçekte ne kazandığınızı değil, reklamverenlerin ne kadar ödemeye istekli olduğunu yansıttığını unutmayın.

META, 10 yıl sonra ilk defa çakıldı! META, 10 yıl sonra ilk defa çakıldı!

2 - Markalı İçerik

Markalı içerik, içerik oluşturucuların veya yayıncıların sahip olduğu veya katkıda bulunduğu, değer karşılığında iş ortaklarına öne çıkarılan veya katkıda bulunulan içeriktir.

3 - Hayran abonelikleri

Hayran abonelikleri şu anda yalnızca belirli bölgelerdeki belirli Sayfalar için kullanılabilir. Hayran abonelikleri, tutkulu izleyicilerin favori Sayfalarını yinelenen aylık ödemelerle desteklemelerine olanak tanır. Destekleyiciler, özel içerik, kişisel etkileşimler ve rozetler gibi avantajlar elde edecek. Şu anda Sayfanızın Hayran Aboneliklerini kullanmaya davet edilmesi gerekiyor.

4 - Yayıncı İçerikleri

Audience Network, Facebook'un insanlara dayalı reklamlarını Facebook platformundan çıkarıyor. Audience Network ile yayıncılar, Facebook reklamverenlerinin reklamlarını uygulamalarda veya web sitelerinde göstererek para kazanabilir.

Para kazanma işlevleri belirli ilkeleri takip etmelidir. Para kazanma kriterleri 3 kural grubuna ayrılmıştır:

Topluluk Standartları

Bunlar; dizginsiz şiddeti betimleyen, çıplaklık ve nefret söylemi içeren tavizsiz içeriklere karşı oluşturulmuş temel kurallardır. Çoğu durumda, kâr amacı gütmeyen içerik bile bu kurala uymalıdır. Facebook'un Topluluk Standartları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri

Bu standartlar genellikle sayfa düzeyinde geçerlidir. Tüm sayfanın davranışını dikkate alır. Bu standartlar; Sayfanızın ne oluşturduğu, bu içeriğin nasıl paylaşıldığı ve Sayfanızın çevrimiçi olarak nasıl aldığı ve ödediği ile ilgili kuralları içerir. İş ortağı para kazanma kriterlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

İçerikler İçin Para Kazanma İlkeleri

Bu kurallar genellikle içerik düzeyinde geçerlidir. Videonun içeriğini işler ve sayfalarınızı tek tek yayınlar. Bunlar, şiddet içeren, cinsel içerikli, cezai, sansürsüz şiddet içeren veya taciz edici içeriğe karşı kuralları içerir. İçerikten para kazanma kriterleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sizde çok görüntülenen ve içeriğe sahip bir sayfanız varsa, Facebook sayfanızdan para kazanmak, site trafiğinizi gelire dönüştürmek ve profesyonel destek almak istiyorsanız bu içerik altına yorum yazabilirsiniz.