Bir Twitter çalışanı, Trump’ın Twitter'ı “karşıt grupları kışkırtmak” için kullandığını iddia etti. 6 Ocak Capitol olaylarında Trump'ın şiddetin sorumlusu olduğu iddia edildi. Capitol olayları sırasında beş kişi yaşamını yitirmiş ve 700’den fazla kişi de tutuklanmıştı.

'Ölüp dirilen' 2 kadına 'Nereye gittiniz?' diye soruldu, anlattıkları tüyler ürpertti 'Ölüp dirilen' 2 kadına 'Nereye gittiniz?' diye soruldu, anlattıkları tüyler ürpertti

ShiftDelete'den aktarılan bilgilere göre; Twitter’ın içerik moderasyon politikaları takımında görev alan eski bir şirket çalışanı, Donald Trump’ın Capitol olayları sırasında haksız olduğunu dile getirdi. Kendi taraftarlarını kışkırttığını iddia eden çalışan, 2020 Başkanlık sonuçlarına ilişkin protestosunu da Twitter’dan yaptığını söyledi.

Eski Başkan, ilk olarak 2019 yılının Aralık ayında attığı bir tweet üzerinden eleştirildi. “Orada (Kongre Binası’nda) ol. Bu vahşi olacak” şeklinde bir tweet atan Trump, 6 Ocak’taki şiddettin sorumlusu olmakla suçlandı. Capitol olayları sırasında beş kişi yaşamını yitirmiş ve 700’den fazla kişi de tutuklanmıştı.

Donald Trump’ın ayrıca Twitter üzerinden aşırı sağcı grupları kışkırttığına dikkat çekildi. Ancak Trump’ın Proud Boys isimli bir grubu geri çektiği ve “beklemede kalması gerektiklerine” vurgu yaptığı da göz ardı edilmedi.

Çalışan ayrıca attığı tweetler yüzünden Başkan’ın hesabının çok daha önce askıya alınması gerektiğini söyledi. “Trump, Twitter’da başka bir kullanıcı olsaydı, çok uzun zaman önce kalıcı olarak askıya alınırdı” dedi.

6 Ocak ABD Capitol olaylarına ilişkin soruşturmada şu ifadeleri kullandı:

Endişem, eski Başkan’ın tarihte ilk kez, doğrudan aşırılık yanlısı örgütlerle konuşması ve onlara direktifler vermesiydi. Daha önce böyle bir doğrudan iletişim görmemiştik ve bu beni endişelendirdi.

6 Ocak olaylarını araştıran komitenin henüz Donald Trump ile ilgili karar vermediğini açıklamak gerekiyor. Fakat Twitter çalışanı, Trump’ın açık bir şekilde takipçilerini harekete geçirerek “siyasi bir fırtına” başlattığına inanıyor.

6 OCAK CAPİTOL OLAYLARI NEDİR?

6 Ocak 2021'de ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçileri, 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını protesto etmek ve Trump'ın Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre'nin başkan seçilen Joe Biden'in zaferini reddetme talebini desteklemek için Washington, DC'de toplandı.

İlk başta protestocular, Ellipse'de katılımcıların Trump ve Rudy Giuliani'nin konuşmalarını dinlediği planlanan bir etkinlik olan "Save America" mitingi için toplandı. Konuşmalar bitmeden önce bir grup protestocu Kongre'ye yürüdü ve binaya baskın düzenledi. Kongre o sırada oturumdaydı, Teksas'tan Senatör Ted Cruz ve Arizona'nın dördüncü kongre bölgesinden Kongre üyesi Paul Gosar'ın Arizona'nın oy sayımına itiraz etmelerinin ardından, Seçim Kurulunun oy sayımını yürüttü ve tartıştı. ABD Kongre kompleksindeki birkaç bina tahliye edildi ve protestocular, Ulusal Heykel Salonu da dahil olmak üzere Amerikan Kongre Binasına girmek için güvenliği aştı. Kongre kompleksindeki tüm binalar daha sonra kilitlendi. Meclis odalarının kapılarında silahlı kişiler olduğu bildirildi ve Kongre binası içinde bir kişinin vurulduğu bildirildi.