Cumhurbaşkanı Erdoğan, asrın projesi olan Kanal İstanbul'da ilk kazmanın vurulacağı tarihi açıkladı. Peki Kanal İstanbul ne zaman açılacak? Kanal İstanbul'un maliyeti ne kadar oldu?

Yıllar önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan büyük proje Kanal İstanbul'un yapım aşaması ilk tarihi verildi. Peki Kanal İstanbul ne zaman açılıyor? Haziran 2021 de Kanal İstanbul açılacak mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı bu açıklamalar sonrasında Kanal İstanbul'un maliyeti de araştırılmaya başlandı. Kanal İstanbul ne kadara mal oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “çılgın proje” olarak adlandırdığı Kanal İstanbul için resmen tarih verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında Kanal İstanbul ne zaman açılıyor sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. Aynı zamanda vatandaşları Kanal İstanbul'un maliyeti nasıl oldu sorusunun yanıtını da öğrenmeye çalışıyor. Peki Kanal İstanbul'un maliyeti ne kadar? Kanal İstanbul ne zaman açılacak temel ne zaman atılacak?

KANAL İSTANBUL NE ZAMAN AÇIK AÇILIYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Benim çılgın projem” dediği kanal İstanbul'u ilk olarak 2011 yılında açıklamıştı. Çılgın proje olarak o günden bu yana birçok tartışmaya da konu olan Kanal İstanbul projesi kapsamında 6 köprü inşa edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklaması ile Kanal İstanbul ne zaman başlıyor sorusuna da yanıt verdi. Yapılacak olan köprülerden ilkinin temeli Haziran ayının sonunda atılıyor.

Hastane önünde silahlı kavga: Ölü ve yaralılar var Hastane önünde silahlı kavga: Ölü ve yaralılar var

KANAL İSTANBUL'UN MALİYETİ NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrası Kanal İstanbul maliyeti ne kadar sorusunun yanıtı da gündeme geldi. Toplamda yaklaşık maliyeti 15 milyar dolar olması beklenen Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılacak olan 6 köprünün maliyeti 1.4 milyar dolar olarak açıklandı. Kanal İstanbul yapılırken çevresine iki şehir inşa edilecek. Aynı zamanda kanalın yapımı sırasında beş yüz bin kişiye istihdam sağlanacağı konuşuluyor. Kanal İstanbul projesini hazırlamak için yaklaşık 200'e yakın bilim insanı çalışırken projenin yapımının 5 yıl sürmesi bekleniyor. Ayrıca proje kapsamında hiçbir yeşil alana zarar verilmeyecek.