Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından kesinleşecek emekli maaş zamlarında geri sayım başladı. İşte muhtemel zam oranı...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Aralık Pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon rakamlarının ardından kesinleşecek emekli maaş zamlarında geri sayım başladı.

Elektrik ve doğal gaz faturalarına bir indirim daha! Bakan Dönmez tarihi açıkladı Elektrik ve doğal gaz faturalarına bir indirim daha! Bakan Dönmez tarihi açıkladı

Emekliler için şimdiye kadar açıklanan 4 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 10,84'lük bir enflasyon farkı kesinleşti. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, yeni yılda milyonlarca emekliyi ilgilendiren zam oranlarına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Erdursun'un aktardıklarına göre; emekli maaşlarında açıklanacak Ocak zammı için 2 aylık veri kaldı. Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları ile yüzde 20'leri bulan bu oran refah payının da eklenmesi ile yüzde 50'leri aşabilir.

Özgür Erdursun'un değerlendirmesine göre; 2022 yılında 3 bin 500 liraya tamamlanan emekli aylığı yeni yıl itibarıyla 5 bin 500 liraya tamamlanabilir. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, yeni yılda milyonlarca emekliyi ilgilendiren maaş zamlarına ilişkin bilinmesi gerekenleri tv100 canlı yayınında anlattı. Zam oranı ile ilgili öngörülerini paylaşan Erdursun'un açıklamasında öne çıkanlar:

Bir kişi SSK'lı ise yüzde 99 çıkan rakam doğrudur. Ama Bağ-Kur, emekli sandığı günleri varsa çıkan sonuç malesef doğru değil. Mesela bir kişi Bağ-Kur'dan emekli olacaksa SSK hesaplamasını yapıp da bir rakam görüyorsa o rakamın yüzde 18-20 altını alıyor. 

Emeklilere çifte zam göründü! SGK uzmanı zamlı maaşı açıkladı - Resim: 10

Emekli aylığı Türkiye'de çeşitli dönemlerde değiştirildi. 2000 yılına kadar Türkiye'de taban uygulaması vardı. Çalışan son 10 yıllık süre esas alınarak ortalama kazanca göre emekli aylığı hesaplanır, bu taban aylığın altına düşmezdi.

2004 yılına kadar asgari ücretin altında emekli aylığı almazlardır. 2004 yılından sonra düşmeye başladı.

Bugün asgari ücret 5 bin 500 lira, en düşük aylık 3 bin 500 liraya tamamlanıyor. Bunun nedeni de 2000 yılında taban aylık uygulamasına son verilmesi. Hesaplama sistemi değişti. 

Yeni hesaplama sistemi büyümeden pay verme şekline döndü. Bununla beraber yüzde 70 pay verilmeye başlandı. 2008'de bir kere daha değişti. Verilen pay yüzde 30'a düştü. Bu üç dönemi ayrı hesaplamaları yapılarak bir hesaplama yapılmaya başlandı. 

Emeklilere çifte zam göründü! SGK uzmanı zamlı maaşı açıkladı - Resim: 12