Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, muhtar maaşlarının asgari ücret düzeyine çıkartılarak 4 bin 250 lira olacağını söylemesi üzerine emekliler kampanya başlattı.

2002 yılında asgari ücret 163 TL, emekli maaşı 216 TL ve muhtar maaşı 97 TL idi. Yıllar geçti, hükümetler değişti, ekonomik koşullar değişti ve bu ücretler ve oranlar değişti.

Bugün ise, asgari maaş 4.250 TL olurken; emekli maaşı 2.500 TL, muhtar maaşı ise 4.250 TL oldu. Oranlardaki değişim ise enteresan şekil ve boyutta oldu.

Aynı zamanda emeklilerin işi olmamasına rağmen caydırıcılık politikası uyguladıklarını ve muhtarların başka bir işte çalışmasında ise herhangi bir sorun bulunmadığı, yaş sorunu da olmadığını da kaydedelim.

Vedat Bilgin 3600 ek gösterge ile ilgili tarih verdi Vedat Bilgin 3600 ek gösterge ile ilgili tarih verdi

emeklilik

Erdoğan'ın muhtarların maaşı 4 bin 250 TL olduğunun müjdesinin vermesi üzerine sosyal medyadan; “En düşük emekli maaşı 4 bin 250 lira olsun” çağrıları başladı.

Emekliler sosyal medya hesaplarından; “2022 yılına gelmişiz şu çağ dışı grup muhtarlar kadar önemli olamadı emekliler.' , '2 bin 500 TL maaş alan emeklilere de gönlünüz razı olmasın Sayın Cumhurbaşkanım', Muhtarlar toplumun olmazsa olmazı! Emekliler kim oluyor. Emekliler CAN değildir. Maaşlarının 2500 ₺ olmasına gönlünüz razı mı?" diye yazmaya başladı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde vatandaşlar, Erdoğan'ın açıklamasını heyecanla dinlediklerini ancak istediklerini alamadıklarını dile getirmişti. Hayat pahalılığı ve maddi sıkıntılardan endişe eden emekliler, hükümete tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu'nda düzenlenen Muhtarlar Toplantısı'nda şunları söyledi:

 • Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. Hükümete geldiğimizde muhtar maaşları 97 liracıktı. Bu yılbaşı itibariyle 3 bin 392 lira seviyesine çıkarmıştık.
 • 1726 lira tutarındaki SGK primlerini de karşılamaya başlamıştık. Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı.
 • Yaptığımız değerlendirme sonunda muhtar maaşlarını Asgari Ücret seviyesine, yani 4250 liraya yükseltme kararı aldık.
 • Birileri atar tutar, biz yaparız. Hayata geçmesi için gereken kanuni değişikliği en kısa zamanda yapacağımız maaşların muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Lafta değil.. Ben icraat konuşuyorum.
 • Muhtarlık hizmet binalarıyla ilgili proje çalışmalarını tamamladık, yerlerini önemli ölçüde belirledik, inşasına yakında başlıyoruz.
 • Kadın muhtarlarımızın görev yaptığı yerellere öncelik vermek üzer e-muhtarlık hizmet binalarımızı güvenlik kamerası sistemi ile donatıyoruz.
 • Bizim sizinle kader bağımız var. 24 yıl önce siyasi hayatımız bitirilmek istenirken bu kardeşiniz için gazeteler ‘muhtar bile olamaz’ diye başlık attılar.
 • Bu ifade zihin dünyalarında muhtara biçtikleri değeri gösteriyor. Kim bu zihniyet? CHP… İşi gücü bunların mühür toplamak, toplattırmaktır.
 • Siz şimdi onların muhtar sevdalısı kesildiklerine bakmayın, ellerine fırsat geçtiğinde muhtarlıkların da kapısına kilit vurmaktan vazgeçmezler. Muhtarın yanına sekreter koyacakmış.
 • İnanıyor musunuz bunlara? İşleri güçleri palavra. Önce elinizdeki belediyelerle gelin de bizim muhtar kardeşlerimize oralardan destek verin de görelim. Elinizdeki belediyelerde buyurun elinizi tutan mı var?
 • Bankalardaki hesaplarını kur korumalı mevduata dönüştürenlerin sayısı her geçen gün artıyor.
 • Piyasalarda dengesiz döviz talebinden kaynaklanan sıkıntı yaşanmayacak. Kurun istikrar kazanmasıyla artık kimse bu bahaneyle abuk sabuk fiyatlandırmalar yapamayacak.
 • Kur gibi enflasyon üzerindeki köpüğü de kısa sürede alacağımıza inanıyorum.