Yönetim kurulu başkanından kritik açıklama! ‘Ne kadar gelirse alacağız'

Yüz binlerce fındık üreticisini ilgilendiren kritik açıklama geldi. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Bize gelecek tüm fındığa talibiz" sözlerini kullandı.

Yönetim kurulu başkanından kritik açıklama! ‘Ne kadar gelirse alacağız'

ÜRETİCİNİN ELİNDEKİ TÜM FINDIĞA TALİP

Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar şunları söyledi:

*Bize gelecek tüm fındığa talibiz. 50 bin ton, 100 bin ton, 150 bin ton hepsine talibiz, ne gelirse alacağız, bir kısıtlamamız yok

*FİSKOBİRLİK'in bugün itibarıyla aldığı fındık, kendi fabrikasında işleyeceği fındığı yetmiyor. Daha çok fındık almamız lazım, kapasitemiz buna müsait.

ÜRETİMİN YÜZDE 70'İ TÜRKİYE'DEN

Dünyanın en önemli fındık üretici ülkesi konumunda olan Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini, ihracatının ise yüzde 70-75'ini gerçekleştiriyor.

Üretimde Türkiye'yi sırasıyla İtalya, Azerbaycan, Gürcistan, İran, ABD ve İspanya izliyor. Avrupa Birliği’nin payı ise yüzde 17 civarında.

Ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan fındık, yoğun olarak Karadeniz Bölgesinde olmak üzere 39 ilde üretilmekte. Aile işletmeciliği şeklinde yapılan fındık yetiştiriciliği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, ekonomik olarak 400 bin aile yaklaşık 700 bin hektar alanda fındık üretimiyle uğraşmakta.
2017 üretiminde Türkiye, 675 bin ton üretim gerçekleştirirken bu oran dünya üretiminin yüzde 67'sini karşıladı. Türkiye'de 2018 yılında fındık üretiminin 720 bin ton olacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.