Türkiye'de çoban sıkıntısı: 150 bin çoban ithal edilecek!

Türkiye'de köy nüfusun büyük bölümünün tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlarken, 5 bin lira maaşla çalıştırılacak çoban bulunamıyor. Bunun üzerine Afganistan'dan 150 bin kişinin getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Türkiye'de çoban sıkıntısı: 150 bin çoban ithal edilecek!
banner150

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin lira maaş ödenmesine rağmen çalıştıracak çoban bulamadıklarını söyledi.

AFGANİSTAN'DAN 150 BİN ÇOBAN
Küçükbaş hayvancılık sektörünün meselelerini ve gündeme dair konuları bir grup gazeteciye değerlendiren Çelik "Türkiye'de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Halihazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz" dedi.

"TARIM BAKANI SICAK BAKIYOR"
Yetiştiricilerin de Afgan çoban istediklerini ve çalışma izinleri konusunda önemli gelişmelerin olduğunu anlatan Çelik "Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Şu anda mevzuat çalışmaları sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Halihazırda birçoğu kaçak çalışıyor. Yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa'da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor. Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor" diye konuştu.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi)

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 10:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Arslanhan
Adem Arslanhan - 4 ay Önce

Kim veriyormuş 5 bini biz asgari ücretle çobanlık yapıyoruz 5 bin veriyorlarda bizimmi haberimiz yok

Abdurrahman Bozkurt
Abdurrahman Bozkurt - 4 ay Önce

Nerde çobanlık işi ben bulamıyorum olsa niye yapmayalım

Koray
Koray - 4 ay Önce

Ünüversite mezunu olacakmışsınızda yok efendime söyleyeyim şu olacakmış bu olacakmış tercube. Olacak mış masal anlatmayı bırakın da özünüze dönün

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.