Tüm dünyanın beklediği FED faiz kararı açıklandı

ABD Merkez Bankası FED faiz kararını açıkladı.

Tüm dünyanın beklediği FED faiz kararı açıklandı
banner150

Fed, bugün sona eren FMOC toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, zayıf enflasyona rağmen yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha yapmayı beklediğinin sinyalini verdi. Banka beklendiği gibi faizleri yüzde 1.00 - yüzde 1.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed'in FOMC toplantısının ardından yayınlanan yeni ekonomik projeksiyonları da 16 Fed yetkilisinden 11'inin federal fon faiz oranı için 2017 sonuna kadar "uygun" seviyeyi yüzde 1,25-1,50 aralığında gördüklerini ortaya koydu.

Bu cari faiz oranının 25 baz puan üzerine işaret ediyor.

FOMC açıklamasında, "İstihdam piyasası güçlenmeye devam etti, ekonomik aktivite yıl başından bu yana ılımlı şekilde artıyor. Ekonomik görünüm için kısa vadeli riskler "aşağı yukarı dengeli" olmaya devam ediyor. Ancak enflasyon yakından izleniyor" denildi.

VARLIK ALIMLARINI AZALTMAYA EKİM AYINDA BAŞLAYACAK
Fed ayrıca 4,2 trilyon dolar seviyesine ulaşan ABD Hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetleri azaltamaya Ekim ayında başlayacak. Fed varlık alımını azaltmaya vadesi gelen menkul kıymetlerden gelen geliri yeniden yatırama yönlendirmeyi her ay 10 milyar dolar azaltarak başlayacak.

Yeniden yatırıma getirilen sınır 50 milyar dolara ulaşana kadar her 3 ayda bir 10 milyar dolar artırılacak. Varlık alımı azaltımı bilanço büyüklüğü önümüzdeki yıllarda 1 trilyon dolara düşene kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.