Tarihe veda! Atatürk Havalimanı'ndan son tarifeli uçak hareket etti

Türk Hava Yolları'nın (THY), Atatürk Havalimanı'ndan kalkan son tarifeli uçağı, Singapur'a hareket etti.

Tarihe veda! Atatürk Havalimanı'ndan son tarifeli uçak hareket etti

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç" olarak  adlandırılan, 45 saatlik tarihi taşınma işlemi sürüyor.

Dün gece yarısı başlayan taşınma sürecinde saat 02.40'a kadar THY'nin  tüm uçuşları, Atatürk Havalimanı'ndan yapıldı.

Atatürk Havalimanı'ndan yapılacak son sefer olan "TK 54" sefer sayılı  İstanbul-Singapur uçuşu için akşam saatlerinden itibaren yolcular gelmeye  başladı.

Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde bilet işlemlerini tamamlayan yolcular,  pasaport kontrollerinin ardından uçağa yönlendirildi. Bazı yolcular Atatürk  Havalimanı'nın kapanacak olması nedeniyle terminalde fotoğraf çekerken bazı  yolcular ise kontuardaki anı defterini imzaladı.

Yurt dışına seyahat etmek için havalimanına gelen Fenerbahçe Kulübü  Başkanı Ali Koç, terminalde yolcular ve havalimanı çalışanlarıyla fotoğraf  çektirdi.

Sefer öncesi yapılan uğurlama törenine Türk Hava Yolları (THY) Yönetim  Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu  Başkanı Sani Şener, havalimanı çalışanları, yolcular ile bazı davetliler katıldı.

Eşi Tuğçe Saatman Aycı ile yolculara son sefere özel sembolik  biletleri dağıtan İlker Aycı, çalışanlarla fotoğraf çektirdi.

THY ile Turkish Ground Services (TGS) yer hizmetleri şirketi personeli  de Singapur'a gidecek yolcuların uçağa binmesinin ardından birbirlerini tebrik  ederek alkışladı.

Singapur seferinin yazılı olduğu terminaldeki ana ekranın fotoğrafını  çeken bazı çalışanların duygulandıkları gözlendi.

Singapur'a gidecek "TC-JJY" kuyruk tescilli  THY uçağı, 319 yolcusuyla  saat 02.40'da Atatürk Havalimanı'ndan hareket etti.

Böylece THY, 86 yıllık yükselişine ev sahipliği yapan transfer merkezi  Atatürk Havalimanı’ndan son uçuşunu icra etmiş oldu.

12 saat uçuş yapılmayacak

Singapur'a hareket eden THY'nin tarifeli uçağının ardından, Atatürk  Havalimanı ile İstanbul Havalimanı'nda saat 02.40 ile 14.00 arasında yaklaşık 12  saat boyunca ticari yolcu uçuşları durduruldu.

Çift taraflı ticari yolculu uçuşlara ara verilecek yaklaşık 12 saatlik  kapanma döneminden sonra THY'nin ilk uçuşu saat 14.00’te İstanbul Havalimanı’ndan  Ankara'ya icra edilecek.

Araçların geçişi sürüyor

Öte yandan Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na "Büyük Göç"  olarak adlandırılan tarihi taşınma işleminde, tır kamyonet ve apronda görevli  araçlar, yeni havalimanına gelmeye devam ediyor.

Basın Ekspres Yolu'ndan Mahmutbey Kavşağı'na geçen araçlar, buradan da  Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanarak İstanbul Havalimanı'na giriş yaparak aprona  alınıyor.

Polis ve jandarma ekiplerinin de taşınma işlemleri sırasında herhangi  bir olumsuzluk yaşanmaması için geniş güvenlik önlemi sürüyor.  Güzergah boyunca  belli noktalarda sağlık ekipleri ambulanslarda hazır bekletiliyor.

BAKAN TURHAN UĞURLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türk Hava  Yollarının (THY) Atatürk Havalimanı'ndan kalkan ve Singapur'a giden son tarifeli  uçağını uğurladı. 

Atatürk Havalimanı'ndan yapılacak son sefer olan "TK 54" sefer sayılı  İstanbul-Singapur uçuşu için Bakan Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı  Ömer Fatih Sayan ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçuşların kontrol edildiği  "Smart Kule" diye tabir edilen kontrol kulesine geldi.

Burada son uçuş iznini veren Turhan, kalkış öncesi uçaktaki yolculara  şöyle seslendi:

"THY'nin saygıdeğer yolcuları, bugün tarihi bir ana şahitlik ediyoruz.  Sizleri Atatürk Havalimanı'nın tarifeli son yolcuları olarak uğurlamaktan  memnuniyet duyuyorum. Hayırlı ve emniyetli yolculuklar dilerim. Dönüşünüzde zafer  anıtı ve dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı'na iniş  yapacaksınız. Siz saygıdeğer yolcularımıza ve sevgili uçuş ekibimize iyi uçuşlar  dilerim."

Daha sonra taşınmaya ilişkin bilgi veren Turhan, şunları kaydetti:

"THY'nin tarifeli son uçağını yolculamak için bir araya geldik. Bundan  sonra İstanbul'a uçacak olan yolcular, dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul  Havalimanı'na iniş kalkış yapacaklar. Bugün, yarın Atatürk Havalimanı'ndan tüm  operatörlerimiz, ekip, ekipmanlarımız, birimlerimiz İstanbul Havalimanı'na  taşınma işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Bu saate kadar, taşınma programında herhangi bir aksaklık yaşanmadı.  Temennimiz yarın akşam geç saatlere kadar taşınma işlemini bitirmek.  Havalimanında hizmet veren bazı makine, ekip ve ekipmanların Atatürk Havalimanı  ile İstanbul Havalimanı arasında kullanacakları güzergahlar trafiğe kapatıldı,  bunları en kısa zamanda taşıma işlemini yapıp açmayı planlıyoruz."

Bakan Turhan, taşınma işlemine şahitlik eden İstanbullulara  gösterdikleri hoşgörü için teşekkür etti.

Turhan daha sonra, son uçağa kalkış izni vererek, son yolcuları  alkışlarla uğurladı.

HALAY ÇEKTİLER

Atatürk Havalimanı'nda son seferin ardından uçuş bilgi ekranları da karardı. Çalışanlar ise halay çekerek havalimanına veda etti. 

Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilen son uçuş THY'nin İstanbul - Singapur seferi oldu. Seferin hareketi ile birlikte havalimanında bulunan uçuş bilgi ekranları da karardı. Havalimanı çalışanları da o anları cep telefonu ile görüntülendi. 
Atatürk Havalimanı'na veda sırasında renkli görüntüler de oluştu. Güvenlik görevlileri halay çekerek Atatürk Havalimanı'na veda etti. Güvenlik görevlilerine diğer çalışanlar da eşlik etti. 

ANONS SONRASI ÇALIŞANLAR GÖZYAŞI DÖKTÜ

Atatürk Havalimanı Terminali'nde yapılan son anons, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Terminalde "Değerli yolcularımız, yüzyıl boyunca Türk sivil havacılığına hizmet veren İstanbul Atatürk Havalimanı, bu akşam 02.00'da gerçekleştirilecek son uçuşun ardından tarifeli seferlere kapatılacaktır" anonsu yapıldı. Bu sırada bazı çalışanların gözyaşı döktüğü görüldü. 

Kaynak: AA/İHA

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.