Sicil affı geliyor, para ve hapis cezaları erteleniyor

Çin'den başlayarak dünyaya yayılan Türkiye'de de gün geçtikçe etkisini artıran koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararları birer birer hayata geçirmeye başlarken bu süreçte yeni düzenlemeler de geliyor. Karşılıksız çek cezasından kaynaklanan para ve hapis cezaları üç yıl ertelenecek.

Sicil affı geliyor, para ve hapis cezaları erteleniyor
banner150

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle belli oranda sıkıntıya giren özellikle küçük işletmelerin rahatlatılması için önemli bir adım daha atılacak.

AK Parti, karşılıksız çek suçları için verilen para ve hapis cezalarının ertelenmesi ile ilgili düzenlemeyi hızla Meclis gündemine taşıyıp yasalaştırma karara aldı.

Karşılıksız çek için verilen para ve hapis cezaları üç yıl süre ile ertelenecek. Bankalar, bu durumda olanlara kara listeyi dikkate almadan kredi verecek. Karşılıksız çek veren kalan tutarı ise 3 yıl içinde ödeyecek.

Bu süre içinde borcun tamamı sorunsuz ödenirse karşılıksız çek nedeniyle verilen hapis ve tüm diğer cezalar sonuçları ile birlikte ortadan kalkacak. Çeki karşılıksız çıkanlar bankaların kara listesine giriyor.

Bu kişilere kredi verilmiyor. Yapılacak düzenleme ile bankaların kredi verirken kara listeyi dikkate almaması istenecek. Bir anlamda sicil affı anlamına gelebilecek bir düzenleme yapılacak. Özel bankalar bunu uygulamasa bile kamu bankalarının kara liste uygulamasının önüne geçilmiş olacak.

(Kaynak: Sabah)

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.