banner232

Piyasalarda tersine bayram: Dolar, Euro, Altın uçtu; Türk Lirası çakıldı

Türkiye tam kapanmada Ramazan Bayramı'na hazırlanırken piyasalarda Türk Lirası'nın değer kaybı büyüyor. Yıl başından bu yana Türk Lirası karşısında yükselişini sürdüren dolar, euro ve altın zirveye demir attı. İşte piyasalardan son rakamlar.

Piyasalarda tersine bayram: Dolar, Euro, Altın uçtu; Türk Lirası çakıldı

Türk Lirası'nın yabancı para birimlerine karşı olan kaydı tüm hızıyla sürerken, Dolar 8,27 TL'den, Euro 10,08 TL'den, Sterlin ise 11,73 TL'den işlem görüyor.

Gram altın 489 TL'den fiyatlanırken, gümüş de 7,28 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto para borsasında ise ABD borsalarındaki çöküşle Bitcoin 55 bin dolara tutundu, Etherium ise 4 bin dolar seviyesinden geri döndü. Kripto para piyasalarına son dönemde etki eden Çin kökenli "şaka" coinleri damgasını vurmaya devam ediyor. Son olarak Çin'den DOGE Coin'e rakip olarak çıkan SHIB Coin değerini katlayarak arttırıyor.

Onsu 1.836 dolara yükselen altında ise gram altın 484/489, çeyrek altın 784/801, Cumhuriyet altını ise 3.227/3.264 TL alış/satış fiyatlarıyla işlem görüyor.

ALTINDA 6,5 AYIN RALLİSİ
Altının ons fiyatı, dolar endeksinin gerilemesi, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş ve tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması gibi nedenlerle geçtiğimiz hafta yüzde 3,53 değer kazanarak 26 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta 1,843 dolar seviyesini gören ons altın, haftayı 1.831,2 dolardan tamamladı. Analistler, altının ons fiyatında teknik açıdan 1.840 dolar direncinin gündeme geldiğini belirterek, 1.823 ve 1.794 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta katıldığı etkinlikte, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etmesinden birkaç saat sonra konuya açıklık getirdi ve faiz artırımının tahmin ettiği ya da önerdiği bir şey olmadığını, harcama paketlerinin enflasyonist bir sorun olacağını düşünmediğini kaydetti.

Öte yandan, ABD'de açıklanan verilere göre, tarım dışı istihdam nisanda 266 bin artarak 1 milyon olan beklentilerin oldukça altında kaldı. İşsizlik oranı da yüzde 5,8'den yüzde 6,1'e yükseldi.

Söz konusu gelişmelerle uluslararası piyasalarda altının ons fiyatında yükseliş eğilimi ivme kazanırken, yurt içinde de altının gram fiyatı yukarı yönlü hareket etti.

İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini dün açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, martta bir önceki aya göre 59 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalışla yüzde 13,1 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre ise 0,1 puan arttı.

Tarım dışı işsizlik oranı ise bir önceki aya göre 0,2 puan düşerek yüzde 14,9 olarak hesaplandı.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalışla yüzde 25, istihdam oranı 1,4 puanlık artışla yüzde 31,4 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 1,5 puan artarak yüzde 41,9 seviyesinde gerçekleşti.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.