Müjdeyi THY verdi! Uçak biletleri...

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nın rekabeti hat safhaya çıkaracağını vurgulayarak, "Rekabetin artmasına bağlı olarak sefer sayıları da artacak. Bu da bilet fiyatlarının göreceli düşmesini sağlayacak." diye konuştu.

Müjdeyi THY verdi! Uçak biletleri...

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü  Bilal Ekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003'ten beri THY'nin her sene  yüzde 10'dan fazla büyüdüğünü ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı'nın, daha  fazla kapasite sunduğunu, bunun büyüme rakamlarına yansıyacağını söyledi.

Bu yıl sonuna kadar 14, gelecek yıl ise 41 uçağın THY filosuna  katılacağını anımsatan Ekşi, "Dolayısıyla büyümemiz yüzde 10'un üzerinde olacak."  diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda THY'nin filosuna bu yıl  katılacak uçakların dar gövdeli, gelecek yıl teslim alınacak uçakların ise geniş  gövdeli olduğunu bildiren Ekşi, söz konusu uçakların daha az yakıtla daha uzak  mesafelere gidebileceğini kaydetti.

Bilet fiyatları

Yeni havalimanıyla sektöre daha fazla kapasite arz edileceğini dile  getiren Ekşi, daha fazla uçak seferinin olduğu yerlerde fiyatların göreceli  olarak düşmesinin beklendiğini ifade etti.

THY'nin biletleri, 49 lira ile 352 lira arasında değişen fiyatla  satışa sunduğunu anlatan Ekşi, iç ve dış hatlarda çok makul fiyatlarla uçak  bileti satılacağını aktardı.

Yolcuların son dakika aldıkları biletlerin fiyatlarının yüksek olması  nedeniyle serzenişte bulunduklarına değinen Ekşi, "İç hatlarda biletlerin yüzde  40'ı, 100 liranın altında satılıyor. Bir sürü kampanya yapıyoruz, gelecek seneye  yönelik 69 liradan bilet satışı kampanyasını başlattık." ifadelerini kullandı.

Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nın rekabeti artıracağına dikkati  çekerek, "Rekabetin artmasına bağlı sefer sayıları da artacak. Bu da fiyatların  göreceli düşmesini sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Bilet fiyatlarının, İstanbul Yeni Havalimanı'na sefer düzenleyecek  diğer havayollarının fiyat politikalarına bağlı olarak belirleneceğini dile  getiren Ekşi, "Bugünden fiyatlar şu kadar düşer demek mümkün değil. Çünkü bilet  fiyatlarını, talepler ve rakipler belirliyor. Rekabetin olduğu yerde kalite  artar, fiyatlar da göreceli olarak makul seviyede olur." diye konuştu.

İlk yolculara sürpriz

Yeni havalimanından iç hatlarda Ankara'ya, dış hatlarda da KKTC ve  Azerbeycan'a ilk seferin düzenleneceğini anımsatan Ekşi, "İlk seferler her zaman  özeldir." dedi.

Ekşi, ilk uçuşta devlet büyüklerinin de olmasını arzu ettiklerini  ifade ederek, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve kendisinin de ilk uçuşta  yolculara eşlik edeceklerini söyledi. Ekşi, ilk yolculara küçük sürprizlerinin  olacağının altını çizdi.

"THY'nin geleceğine yönelik bazı arayışlar içindeyiz"

THY tarafından havalimanları ve gayrimenkul yatırımı işi kapsamında  bir şirket kurulduğunu vurgulayan Ekşi, Türkiye'nin havacılıkta ana omurgasını  oluşturan THY'nin geleceğine yönelik bazı arayışlar içinde olduklarını ancak bu  arayışların henüz somutlaşmadığını bildirdi.

Söz konusu şirketi, THY'nin ve Türk sivil havacılığının lehine işler  yapmak amacıyla kurduklarını anlatan Ekşi, Sabiha Gökçen ve başka  havalimanlarıyla ilgili bazı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

"Bu yıl yeni bir rekor kıracağız"

THY Genel Müdürü Ekşi, yaklaşık 5,5 yıl süren Sivil Havacılık Genel  Müdürlüğünün ardından 2016 yılı ekim ayında THY Genel Müdürlüğü görevine  geldiğini anlatarak, sıkıntılı bir yıl olan 2016'da, insanların ilk kez zarar  etmenin şokuyla morallerin bozuk olduğunu ifade etti.

Göreve geldiğinde yaptığı ilk işin şoku ortadan kaldırmak ve  çalışanlara "biz bunu becerebiliriz" duygusu oluşturmak olduğunu vurgulayan Ekşi,  "Yönetim Kurulumuz ve çalışma arkadaşlarımızla 2016'yı en hasarsız şekilde  atlattık. 2016'da aldığımız tedbirler ve motivasyonla 2017 bizim için dönüşüm  yılı oldu. THY, 1 milyar 20 milyon dolarla tarihinin en büyük karını yaptı.  Çalışanlar inandı ve bu başarı gerçekleşti. Bu başarıda emeği geçen herkese  teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Geçen yıl sonunda söz konusu başarı dolayısıyla personele birer maaş  ikramiye verdiklerini dile getiren Ekşi, bu yıl daha iyisini yapmak için yıl sonu  hedeflerini yukarı yönlü değiştirdiklerini, hem yolcu sayısında hem de karlılıkta  yeni bir rekor kıracaklarını kaydetti.
 

KAYNAK: AA

YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.